“Мав можливість не йти”. Голова НБУ Кирило Шевченко іде у відставку. З яких причин та чому це не дуже добра новина

05.10.2022 17:25 | Укррудпром

Ввечері 4 жовтня голова НБУ Кирило Шевченко оголосив, що йде у відставку, пояснивши це проблемами зі здоровям. Найбільш імовірно, його замінить екскерівник Ощадбанку Андрій Пишний. Із чим Шевченко залишає Нацбанк, що означає така ротація та до яких наслідків може призвести?

Відставка Кирила Шевченка, 49, означає, що Національний банк України невдовзі отримає шостого керівника за останні вісім років. Каденція голови НБУ розрахована на семирічний термін, Шевченко ж пробув у кріслі трохи більше третини цього часу.

Три співрозмовники Forbes, знайомі з деталями відставки, підтверджують: Шевченко дійсно має суттєві проблеми зі здоровям, що збігається з офіційною версією відставки. Втім майже всі співрозмовники Forbes зазначають, що не останню роль зіграли протиріччя з низки питань та перманентний тиск із боку Офісу президента (ОП).

Позиції Шевченка ще до війни складно було назвати непохитними. Питання про його відставку підіймалося в ОП ще в середині минулого року. Тоді співрозмовники, дотичні до Банкової, розповідали про зіпсовані відносини між Шевченком та очільником ОП Андрієм Єрмаком, голова НБУ нібито відмовився погодити низку кадрових призначень, запропонованих Банковою. 

Зараз найбільш вірогідним кандидатом на посаду голови Нацбанку чотири високопосадовці, з якими Forbes говорив на правах анонімності, називають екскерівника державного Ощадбанку Андрія Пишного. Він має добрі стосунки з головою ОП та входить до групи з питань санкцій щодо росії “Єрмака—Макфола”. Банкір прочитав запит Forbes із пропозицією прокоментувати своє можливе призначення, але не відповів на момент публікації.

Відставка Шевченка саме зараз негативно сприйнята частиною депутатів й викликає занепокоєння в міжнародних партнерів України. Основне побоювання — Нацбанк залишається єдиною реально незалежною державною інституцією в економічному блоці, її руйнування чи послаблення може дуже дорого коштувати українській економіці. 

Що може змінитися після призначення нового голови НБУ?

Чому Шевченко йде з НБУ

Відставка Шевченка не стала несподіванкою для співрозмовників Forbes у топкерівництві президентської політсили “Слуга народу”, хоча й збентежила декого з них.

Розмови про зміни в НБУ, що на кілька місяців відійшли на другий план через війну, зрештою повернулися на порядок денний Банкової. Головна “довоєнна” претензія ОП до очільника Нацбанку — він виявився значно менш лояльним до ідей і побажань Банкової, ніж очікувалося, коли Шевченко змінював попередника Якова Смолія. 

Останній також сам подав у відставку, однак за куди більш скандальних обставин — він заявив про систематичний політичний тиск з боку інших органів влади (хоча Смолій так і не пояснив, що конкретно мав під цим на увазі).

Незважаючи на схожість з історією дворічної давнини, зараз суттєвих претензій до Шевченка в Офісу президента чи уряду не було, кажуть два співрозмовники в керівництві “Слуги народу”.

“Історія з розслідуванням НАБУ проти Шевченка — давня тема, яка час від часу виринає, але вона наразі не мала суттєвого значення, — розповідає співрозмовник із керівництва “Слуги народи”. — Зараз закидали дрібниці: наприклад, чому на страховому ринку досі мутні схеми та не видано нових ліцензій”.

 

“Він мав можливість не йти”, — додає один із керівників фракції “Слуга народу”.

пресслужба НБУ

Втім, запит ОП на зміну керівника НБУ все ж зіграв свою роль, вважає один із парламентарів. Однак це не протирічить офіційній причині відставки, яка також була суттєвим фактором. “Це складне для себе рішення я прийняв через причини, повязані зі здоров’ям, які я не можу надалі ігнорувати”, — зазначив Шевченко, оголошуючи про відставку в facebook-дописі. (Два співрозмовники Forbes розказали деталі хвороби Шевченка, з етичних міркувань редакція не буде їх розголошувати).

Чи всі раді Андрію Пишному на чолі НБУ

Прізвище ексголови Ощадбанку (2014—2019) Андрія Пишного — наразі єдина опція в списку потенційних кандидатів на заміну Шевченку, яку називають усі співрозмовники Forbes: і серед близьких до Банкової нардепів, і серед банкірів, близько знайомих із ситуацією. 

Лише в окремих розмовах звучали альтернативні прізвища: посла України у США та ексміністра фінансів Оксани Маркарової та двох заступників Шевченка — Юрія Гелетія та Катерини Рожкової. Втім їхнє повноцінне призначення не надто ймовірне.

Кандидатура Пишного теж не є бездоганною — у ньому сумніваються щонайменше кілька впливових членів ближнього кола команди Зеленського. 

З 2014-го по 2019-й роки Андрій Пишний очолював Ощадбанк 

Фото з особистого архіву

Чи могли б виникнути сумніви в міжнародних партнерів? “Думаю, це не буде проблемою, але таймінг не дуже вдалий”, — каже на правах анонімності співрозмовник у одній із міжнародних організацій, що підтримує Україну, у тому числі фінансово. 

Якраз найближчими тижнями українська делегація проводитиме переговори з МВФ щодо нової програми (зустрічі відбудуться у Відні). Україна розраховує на $17—18 млрд у рамках програми, що стартуватиме вже з 1 січня, каже один із членів уряду, який попросив не називати його імені в цій статті. Інша важлива дата — 25 жовтня у Берліні відбудеться ще одна масштабна конференція потенційних донорів України. 

З чим Шевченко залишає Нацбанк

Чому в цих подіях важлива фігура голови Нацбанку? Саме незалежність НБУ останніми роками була одним із ключових маркерів для МВФ та інших кредиторів, від чого залежало фінансування України.

Призначення Шевченка в липні 2020-го також викликало побоювання, що Нацбанк стане більш лояльним до політичних потреб керівництва країни, оскільки звільнення його попередника Якова Смолія не обійшлося без протиріч із президентом Зеленським та його оточенням.

Зрештою негативні очікування не виправдалися. НБУ за Шевченка не став підігрувати уряду та Банковій у фінансуванні держбюджету вже під час коронакризи 2020-го. Зараз Нацбанк хоч і “друкує” гроші на потреби Мінфіну (уряд не може використовувати міжнародну допомогу на фінансування армії), але часом прямо критикував уряд за недалекоглядність та бажання вирішити всі поточні проблеми за рахунок “друкарського верстату”.

“Україна закінчила 2021 рік із дуже хорошими показниками фінансової стійкості. Дефіцит бюджету — 3,6% ВВП, співвідношення боргу до ВВП менше 50%, — казав Шевченко в інтервю Forbes. — На мій погляд, у таких хороших показниках є також заслуга НБУ, тому що ми послідовно відмовлялися від пропозицій на кшталт “надрукувати грошей”.

За два роки під керівництвом Шевченка Нацбанк, з одного боку, став більш автократичною структурою: перший рік нового керівника запамятався більше кадровими скандалами та зміною практично усіх заступників голови регулятора. Зокрема, з часів попередніх керівників залишилася тільки Катерина Рожкова. За Шевченка вона втратила посаду куратора банківського сектору і тепер відповідає за адміністративні питання.

 

Інший скандал — одномоментне звільнення кількох “середніх” менеджерів НБУ. Наприклад, ексдиректор департаменту ліцензування Олександр Бевз прямо звинуватив Шевченка у концентрації рішень в одних руках.

З іншого боку, НБУ загалом зберіг політику, яку почав проводити після реформ 2014—2015 років (інфляційне таргетування, плаваючий курс, міжнародні стандарти нагляду за банками), та залишився структурою, незалежною від політичних рішень.

Цей підхід зрештою дав результат. Перший постпандемічний 2021 рік банківський сектор завершив із рекордним прибутком у 77,5 млрд грн. У серпні 2021-го міжнародні резерви України сягнули девятирічного максимуму — $31,6 млрд. Навіть попри війну вони залишаються достатньо високими — $25,4 млрд на 1 вересня. Інфляція, на яку орієнтується НБУ, значно нижча, ніж могла би бути в таких стресових умовах — 23,8% в серпні.

“НБУ не просто відповідає “ні” на зайві пропозиції “піддрукувати гошей”, він зобовязаний це робити, — казав Шевченко в інтервю. — Емісія — це аналог штучної вентиляції легень для економіки. Це екстрена допомога, яка рятує життя, але у великих дозах може призводити до ускладнень”.

Сергій ШЕВЧУК

Додати коментар

Користувач:
email:





Гроші - не корінь зла, але й не листя
Гроші - це просто засіб, щоб жити
Але, якщо взяти ізлишок, то
З морокою дістанеться тобі, бо...

- Fin.Org.UA

Новини

09:23 - Продаж квитків у кіосках та салонах транспортних засобів для пасажирів: чи можливо проводити розрахункові операції без застосування РРО/ПРРО?
09:20 - Оподаткування доходу, отриманого фізичними особами від надання нерухомого майна в оренду
09:12 - До уваги платників податку на прибуток підприємств!
09:11 - Щодо оподаткування/звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання лікарських засобів та медичних виробів
09:06 - Чи складається РК до ПН, складеної за операцією з вивезення товарів у митному режимі експорту, у разі зміни суми компенсації їх вартості?
09:04 - Податковий календар на 20 березня 2024 року
09:03 - Рентна плата за видобування залізних руд: понад 918,5 млн грн отримав загальний фонд держбюджету від платників Дніпропетровщини
09:02 - Понад 97,1 млн грн єдиного податку – внесок аграріїв до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
09:01 - Про внесення до Довірчого списку нових сертифікатів КНЕДП ДПС
08:58 - ДПС – амбасадор системи «Трембіта»
08:35 - Сильный уровень поддержки 1.0867 препятствует дальнейшему снижению валютной пары EUR/USD...
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 19.03.2024
21:50 - Новини 18 березня: Кабмін виділив додаткові 5 мільярдів на дрони, ЄС дасть кошти на військову підтримку України
21:41 - Родичів екс-глави метро Брагінського знайшли в тендерах на сотні мільйонів: Кличко відреагував
21:08 - Офіцерське звання за 40 днів: Міноборони запроваджує нову систему навчання для мобілізованих медиків
20:47 - З початку року банки видали іпотек "єОселя" на 3 мільярди
20:29 - Українське транзитне зерно заповнює лише 10% потужностей польських портів — аналітик
20:13 - Звіт про повторне відстеження результативності наказу Міністерства економіки України від 28.07.2022 № 2362 "Про внесення змін до визначень та позначень основних одиниць SI", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.08.2022 за № 915/38251
20:08 - Наказ Мінекономіки від 14.03.2024 № 6757 «Про затвердження плану розроблення технічних регламентів на 2024 рік»
20:07 - Через доступ ігроманів до азартних ігор КРАІЛ оштрафувала 4 онлайн-казино на 14 мільйонів
19:57 - ОГТСУ та оператор ГТС Молдови розроблятимуть спільні послуги для замовників з ЄС
19:46 - STICKER_CMYK
19:44 - Коментар МЗС України щодо доповіді Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні
19:41 - STICKER_RGB
19:35 - Міноборони пояснило, що таке реєстр «Оберіг» і для чого він потрібен
19:33 - Sony призупиняє виробництво PlayStation VR2 через слабкий попит
19:01 - Світові ціни на какао досягли рекорду, також дорожчають кава та цукор
19:00 - За тиждень мережі АЗС збільшили ціни на бензин та дизпальне на понад гривню
18:41 - Одній небанківській фінансовій установі анульовано ліцензію, двом – змінено обсяг ліцензій
18:40 - Міністри країн ЄС погодили 5 мільярдів євро для допомоги Україні зброєю на 2024 рік


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.5984
Канадський долар28.7921
Юань Женьміньбі5.4145
Чеська крона1.6852
Данська крона5.6921
Гонконгівський долар4.9844
Форинт0.107456
Індійська рупія0.47006
Рупія0.0024831
Новий ізраїльський шекель10.6735
Єна0.26126
Теньге0.086648
Вона0.029222
Мексиканське песо2.3308
Молдовський лей2.203
Новозеландський долар23.7354
Норвезька крона3.6727
московський рубль0.42352
Сінгапурський долар29.1267
Ренд2.0618
Шведська крона3.7515
Швейцарський франк44.0987
Єгипетський фунт0.8261
Фунт стерлінгів49.63
Долар США38.9744
Білоруський рубль14.1663
Азербайджанський манат22.9356
Румунський лей8.5382
Турецька ліра1.2065
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.8788
Болгарський лев21.7043
Євро42.447
Злотий9.8443
Алжирський динар0.28321
Така0.3459
Вірменський драм0.094144
Домініканське песо0.65004
Іранський ріал0.00090593
Іракський динар0.029045
Сом0.42551
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар7.8762
Малайзійський ринггіт8.022
Марокканський дирхам3.7715
Пакистанська рупія0.13675
Саудівський ріял10.1456
Донг0.0015437
Бат1.05901
Дирхам ОАЕ10.3594
Туніський динар12.1956
Узбецький сум0.0030447
Новий тайванський долар1.20401
Туркменський новий манат10.8712
Сербський динар0.3516
Сомоні3.4733
Ларі14.3241
Бразильський реал7.6217
Золото84151.19
Срібло983.4
Платина36071.2
Паладій41305.07

Курси валют, встановлені НБУ на 19.03.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
227763982.82982.82982.82982.82529739.98
CRSR061041.421041.421041.421041.4244781.06

Дані за 18.03.2024