Люди-функції. Як українські підприємці зможуть урятувати економіку України

27.09.2022 17:50 | Укррудпром

Країні критично необхідно перезавантаження відносин влади та бізнесу.

Із кожним місяцем війни стає все очевидніше, що економічна ситуація в країні лише погіршуватиметься. Західні партнери переважно обмежуються постачанням озброєнь, навчанням наших військовослужбовців та невеликою прямою бюджетною підтримкою, вочевидь недостатньою для повноцінного відновлення України. Розраховувати слід лише на інвестора внутрішнього, а саме — український бізнес. Але в цьому і величезні можливості для країни.

Прірва між бізнесом та владою

Недавно, навідавшись до свого товариша — серйозного промисловця, я випадково потрапив на онлайн-нараду з українськими промисловцями, організовану урядом спільно з причетними міністерствами.

Залишимо за дужками тему наради та її учасників. Розповім про те, що найбільше мене вразило.

Мене до глибини душі здивувала прірва між нашими чиновниками та українським бізнесом. Вона була завжди, але хотілося вірити, що тепер буде інакше, що ворог згуртує всіх задля єдиної мети — визволення країни. Але ні. Прірва та ж сама й там само. Це прірва візіонерська, ментальна. Вся нарада була пронизана цим — підприємці намагалися отримати конкретні відповіді на свої запитання, а чиновники, природно, не завжди бажаючи відповідати прямо, просто зривалися на якісь докори, навіть певні звинувачення.

І ця розмова — лише дещиця того, що можна почути ледь не щодня, спілкуючись із реальними виробничниками, у кожного з яких десятки, сотні, а то й тисячі працівників.

 

А насправді саме український бізнес залишається єдиним шансом утримати українську економіку від тотального штопору. Так, є, звісно ж, держава й ті ж таки державні компанії, на яких трудяться сотні тисяч людей. І певною мірою держзамовлення змогло б замістити український бізнес, але не в нашому випадку, — для цього потрібен абсолютно інший рівень підготовки та кваліфікації державного менеджменту й апарату.

Що економіка в штопорі, говорилося й говориться. Погляньте хоча б на курс долара та останні дії Нацбанку: тільки минулого тижня НБУ продав валюти на півмільярда доларів, а купив удесятеро менше. Це означає, що надходження від експорту мізерні, а тиск спекулянтів та імпортерів на гривню — величезний. Безробіття обчислюється десятками відсотків, власне як і інфляція. Все це дає невтішні прогнози майбутнього української економіки.

Ставка на розвиток середовища чи на підприємців?

Український уряд як може намагається повернути до життя стагнуючу економіку і стимулює підприємництво. Певна річ, виходячи зі свого кругозору й світогляду. З ключових ініціатив можна вирізнити такі.

Фінансові:

єРобота — система надання безповоротних грантів: для нового бізнесу до 250 тис. грн, на проєкти з переробки (до 8 млн грн) і на сади, теплиці (до 8 млн грн). Планується видати 20 тисяч грантів (на сьогодні видано лише 1115);

кредити за системою 5—7—9, коли держава кредитує до 60 млн грн під 0% річних на час воєнного стану та ще місяць — після. Потім кредитна ставка становить 5%.

Нефінансові:

зниження податків для фізичних осіб-підприємців 1, 2 і 3 групи;

ініціатива МЗС “Назовні”, яка має допомагати експортерам виходити на зовнішні ринки.

Ось, власне, і все. Але якщо уважно подивитися на всі ці заходи, стає зрозуміло, що спрямовані вони, по суті, на створення середовища, на інкубування майбутніх підприємців, а не на підтримку підприємців діючих.

Відразу хочу сказати: я підтримую такі ініціативи, і я однозначно за необхідність створення середовища, бо тільки у вільних і стимульованих середовищах народжуються нові системи, галузі та напрями. І дехто з моїх знайомих навіть подав заявки і вже отримав фінансування. Тобто програми як такі працюють.

Але сьогодні все-таки акцентувати слід не на стимулювання середовища.

Вкладання грошей у венчурні проєкти (а грантова історія для тих, хто ніколи не займався бізнесом, — це, по суті, венчурна інвестиція з боку держави) — неприпустима розкіш для України, в якої щомісячний дефіцит у зв"язку з війною становить до 5 млрд дол. США.

У цих реаліях акцент акцентувати треба не на нове, а на збереження і, головне, масштабування того, що вже є.

 

Люди-функції

І тут саме ми повертаємося до місця, з якого я почав, — до українського бізнесу та нового діалогу. Бо єдино правильний сьогодні шлях для українського уряду — зробити ставку на внутрішнього інвестора, згуртувати навколо себе сотні яскравих і сильних підприємців, які успіхом довели свою ефективність. Не чекати, поки виростуть нові, а об"єднати нинішніх успішних і ефективних.

Чому це важливо?

По-перше. Жодних зовнішніх інвесторів в українську економіку очікувати не слід у найближчі кілька років (особливо якщо війна затягнеться й набуде млявого характеру). Єдина надія — інвестор внутрішній. Тільки він буде вкладати гроші в нашу країну. І робитиме це, до речі, всупереч — війні, несправедливій системі правосуддя, постійній турбулентності. Це важко пояснити раціонально. Багато підприємців, із якими за ці місяці війни я мав справи по роботі, і після 24 лютого інвестували в Україну, і готові робити це далі, бо не бачать себе в іншій країні. Для більшості — це такий собі особистісний виклик, для когось — ніби пробудження від летаргічного сну, викликаного добробутом, коли твій бізнес працює як заведений і можна трохи насолодитися життям.

По-друге. І найголовніше. Усі українські підприємці, що відбулися, — люди-функції. Під ними всіма великі управлінські системи й піраміди з людей: у кого — п"ятдесят працівників, у кого сотні, а в кого й тисячі. І це не просто піраміди та шахівниці. Це дуже добре налагоджений, спрацьований механізм, що пройшов свою еволюцію і став стійким до всіляких зовнішніх ударів. Хтось із них пройшов і вижив у непрості 1990-ті, хтось устояв під натиском фіскалів та свавіллям силовиків, хтось не злякався синів регіоналів, хтось вижив і масштабувався в ковідні часи.

Вони всі — загартоване залізо, арматура, без якої фундамент української економіки просто розсиплеться.

По-третє. Вони вкрай амбіційні й дуже патріотичні. Це божевільна суміш, яка дозволяє братися за найнеймовірніші завдання. Війна все розставила по своїх місцях, — абсолютно всі промисловці, яких я знаю, допомагали й досі допомагають армії у великих масштабах.

По-четверте. Вони всі переважно за білу економіку. Так, можливо це викличе у вас скептичну посмішку, але якщо ви подивитеся на більшість українських підприємств, які перевалили за 10—20 млн дол. річного обороту, то всі вони зазвичай працюють по-білому і платять податки. І, до речі, платять податки під час війни.

По-п"яте. Навколо них уже утворилися й функціонують екосистеми підрядників. Мовою економістів це називається мультиплікатор — показник, що демонструє, скільки кожна гривня інвестицій створює в економіці додаткових гривень.

І останнє. Але теж важливе. Вони — найкращі маркетологи у країні. Краще за них ніхто (в міністерствах — то точно) не розуміє своїх ринків і не бачить перспектив нових ніш. Ці знання, нагромаджені десятиліттями, за правильного підходу можна конвертувати в конкретні додаткові мільярди доларів валового внутрішнього продукту, і дуже швидко.

Але, щоб вони масштабувалися, між бізнесом і владою потрібен новий діалог, більш системний і конструктивний, ніж тепер.

В основі всього має лежати повага держави до українського бізнесу та беззастережне визнання всього, що написано вище. Чиновники, які так чи інакше визначають правила гри на ринках і в галузях, мають просто елементарно поважати тих, хто платить податки. Всі, хто зневажає бізнес, хоче лише продовжувати його доїти, — мають неминуче піти зі своїх посад, якими б високими ті не були. Має відбутися повне перезавантаження системи взаємодії уряду і бізнесу.

А той чималий фінансовий ресурс, яким володіє держава, має бути відданий підприємцям у вигляді кредитів, грантів, держзамовлення, експортного кредитування і страхування та інших інструментів, які працюють на Заході, але так і не прижилися в нас через корупцію та зневагу чиновництва до бізнесу.

Але не тільки в грошах щастя. Головне — треба сформулювати й поставити промисловцям надамбіційну мету. Їх треба залучити у щось більше, ніж просто пропозиція працювати далі. Ця мета має бути дуже просто описати, але непроста для реалізації. Комусь можна доручити створення з нуля нових галузей, комусь — відродження підприємств, які зникнули багато років тому, хтось може стати новою опорою військово-промислового комплексу. Я, наприклад, часто кажу, що треба зібрати 500 успішних власників (крім олігархів) і поставити завдання — подвоїтися в обороті за два роки (такий собі формат “два за два”), давши їм те, що конкретно потрібно для цього (а вони обов"язково скажуть).

Але в цієї історії є одне велике “але”. Масштабування українських підприємців неминуче приведе до посилення і зміцнення нового незалежного класу людей, досі політично необ"єднаних. Ця нова буржуазія може зрештою кинути виклик нинішній неефективній системі державного управління. Оскільки ж це люди-функції зі своїми системами, протистояння неминуче завершиться розгромом тих, хто намагається зупинити прогрес усіма силами свого чиновницького світогляду.

Ось тоді і з"явиться таке потрібне середовище, про яке ми всі говоримо і яке виростить уже наступне покоління українських підприємців.

Михайло БНО-АЙРІЯН, екс-голова Київської ОДА, економіст та дипломат

 

 

Додати коментар

Користувач:
email:





Crashing market falls,
Fortunes lost in a moment,
Greed punished swiftly.

- Fin.Org.UA

Новини

11:34 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - СОБОРНИЙ ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
11:12 - Енергетична ситуація в регіонах станом на 16 квітня
11:07 - До уваги платників туристичного збору: чи заповнюється рядок 8.1 уточнюючої податкової декларації?
11:05 - Випадки, за яких не справляється авансовий внесок при виплаті дивідендів
11:04 - Формування та поповнення діапазону номерів для ПРРО
11:03 - Витрати, що мають право врахувати арбітражні керуючі, які здійснюють незалежну професійну діяльність, при визначенні сукупного чистого доходу
11:01 - Протягом звітного року об’єкт іпотеки був відчужений: право фізичної особи – резидента на отримання податкової знижки у частині суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом
11:00 - Єдиний внесок – джерело соціальної захищеності громадян
10:58 - Дніпропетровщина: платники екологічного податку за три місяці поточного року сплатили до місцевих бюджетів понад 55,6 млн гривень
10:57 - Команда Мінінфраструктури представила пріоритети відновлення України делегатам Європейської ради з міжнародних відносин
10:57 - У першому кварталі 2024 року до місцевих бюджетів платники Дніпропетровщини спрямували майже 468 млн грн рентних платежів
10:53 - Комунікаційна податкова платформа – взаємодія з бізнесом та громадськістю в ефективному форматі
10:50 - Працюємо разом – підтримуємо бізнес Дніпропетровщини
10:48 - В полі зору – майбутні абітурієнти
10:47 - За результатами перевірки мережевого магазину з продажу алкогольних напоїв зафіксовано порушення законодавства
10:46 - Представники Мінфіну та ДПС у рамках програми Світового Банку взяли участь у навчально-практичному семінарі з питань міжнародного оподаткування
10:44 - Дайджест публікацій з роз’ясненнями податкового законодавства за тиждень
10:27 - Ситуація в енергосистемі на 16 квітня
10:11 - У Бучі запрацював Центр життєстійкості: хто і як може отримати там підтримку?
10:01 - Мінекономіки: Європейська Комісія схвалила План для Ukraine Facility
09:44 - Україна зацікавлена у поглибленні співпраці між українськими та данськими виробниками у сфері гумрозмінування, — Юлія Свириденко
09:16 - Уряд спростив отримання статусів особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї загиблого Захисника і Захисниці
09:10 - Оперативна інформація щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та роботи піротехнічних підрозділів ДСНС України
08:30 - Чиновники пообіцяли солдатам на фронті по 70 тисяч, але грошей на це ще нема. Що робити?
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 16.04.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:43 - Українське Мінінфраструктури: Дунайське пароплавство завершило 2023 рік з рекордним прибутком в 719 млн грн
21:25 - Герман Галущенко – міністрам енергетики ЄС: маємо консолідуватися, щоб пройти наступну зиму
21:09 - Європейська Комісія схвалила План України, що відкриває шлях до залучення коштів у межах Інструменту ЄС Ukraine Facility
21:02 - Герман Галущенко – міністрам енергетики ЄС: маємо консолідуватися, щоб пройти наступну зиму


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.6497
Канадський долар28.7934
Юань Женьміньбі5.467
Чеська крона1.6651
Данська крона5.6512
Гонконгівський долар5.0549
Форинт0.106941
Індійська рупія0.47421
Рупія0.0024938
Новий ізраїльський шекель10.6435
Єна0.25713
Теньге0.088192
Вона0.028598
Мексиканське песо2.39
Молдовський лей2.2264
Новозеландський долар23.5068
Норвезька крона3.6273
московський рубль0.42344
Сінгапурський долар29.0833
Ренд2.0903
Шведська крона3.647
Швейцарський франк43.3589
Єгипетський фунт0.8183
Фунт стерлінгів49.3761
Долар США39.5737
Білоруський рубль14.3842
Азербайджанський манат23.2759
Румунський лей8.4758
Турецька ліра1.2213
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.1003
Болгарський лев21.5578
Євро42.1618
Злотий9.8205
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото93289.06
Срібло1128.08
Платина38584.75
Паладій41398.05

Курси валют, встановлені НБУ на 16.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861040.251040.251040.251040.25613747.50
227763993.9993.9993.9993.91113168.00
229025980.14980.14980.14980.14196028.00
229470916.17916.17916.17916.17458085.00
AZRF011036.251042.191036.251042.194150.94
BAVL0.24670.24670.24670.24679868.00
CRSR061016.881016.881016.271016.8882365.45
FSTF021005.921005.921005.921005.923017.76
XS121416000160001600016000416000.00

Дані за 15.04.2024