Навіщо держава лізе в кишені до українців

07.08.2020 15:42 | Укррудпром

Економічна правда, 7 серпня 2020. Опубликовано 14:53 07 августа 2020 года За результатами дослідження 2019 року міжнародної організації з боротьби з корупцією Transparency International, Україна перебуває на 126 місці зі 180-ти.

За результатами дослідження 2019 року міжнародної організації з боротьби з корупцією Transparency International, Україна перебуває на 126 місці зі 180-ти.

Ми набрали лише 30 балів зі 100 можливих.

Такий низький показник пов"язаний з високими ризиками щодо відмивання коштів через незаконну економічну діяльність та корупцію, реалізовані через шахрайство, ухилення від сплати податків, ведення фіктивного підприємництва.

Ухвалення закону “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” є спробою знизити обіг незаконних коштів, розвиток незаконного бізнесу та злочинну діяльність.

Проте положення закону викликали багато запитань не лише у тих, хто займається бізнесом, щодня проводить фінансові операції на великі суми, а й у людей, які щодня оплачують комунальні послуги, податки, штрафи, отримують заробітну плату, купують та продають нерухомість.

Найпоширеніші питання — що таке фінансовий моніторинг та для чого подавати банку, нотаріусу, адвокату, бухгалтеру, представнику грального бізнесу, лотереї чи казино особисту інформацію, інформацію про свої доходи і їх походження та чекати на проведення чи відхилення певної фінансової операції?

Фінансовий моніторинг — це перевірка, контроль, нагляд за операціями, які здійснює особа, яка звертається за наданням певних послуг у різних сферах.

Підвищена увага до фінансових операцій пов"язана із зростанням у світі випадків терористичних актів, поширенням зброї масового знищення та відмиванням коштів, зароблених незаконним шляхом.

Міжнародне співтовариство вирішило контролювати фінансові операції, вводити певні обмеження та проводити перевірки фінансових операцій громадян усіх країн з різним рівнем та походженням доходів.

Було створено багато міжнародних організацій, які ухвалюють документи зобов"язального характеру для країн-членів таких організацій. Найвпливовішою міжнародною організацією є Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням доходів та фінансуванням тероризму (FATF).

Розроблені цією організацією стандарти повинні бути імплементовані у внутрішнє законодавство країн, які хочуть мати позитивний імідж у світі.

Якщо раніше операції клієнтів перевіряли в основному банки, і всі знали, що потрібно подавати багато документів для відкриття рахунків і проведення операцій, то зараз перелік тих, хто повинен перевіряти клієнтів, розширили.

Тепер встановлювати особу клієнта і походження задіяних у проведенні операцій коштів повинні аудитори, адвокати, нотаріуси, бухгалтери та рієлтори.

Це стосується послуг купівлі-продажу нерухомості або управління майном при фінансуванні будівництва житла, купівлі-продажу суб"єктів господарювання та корпоративних прав, управління коштами та цінними паперами клієнта, відкриття та управління банківським рахунком або рахунком у цінних паперах.

Ця норма також діє при залученні коштів, необхідних для створення юридичних осіб та фондів, забезпечення їх діяльності або управління ними, створенні, забезпеченні діяльності або управлінні юридичними особами, фондами, трастами або іншими подібними правовими утвореннями.

Потрібно бути готовим до паперової роботи і як наслідок — довшого терміну виконання запиту. Якщо такі суб"єкти не виконають вимог законодавства і не проведуть перевірку, вони будуть змушені сплатити велику суму штрафу.

Спочатку положення закону здаються суцільним втручанням у всі операції людей, пов"язані з фінансами. Проте вам не варто перейматися новими правилами здійснення фінансового моніторингу, наданням документів та перевірками, якщо ви проводите такі неризикові банківські операції.

* Знімаєте кошти з вашого власного рахунку (проте банк має право взяти у вас розписку, на що ви плануєте витратити свої кошти).

* Сплачуєте кредит у сумі до 30 тис грн.

* Переказуєте кошти з метою сплати податків, зборів, платежів, зборів на обов"язкове державне пенсійне та соціальне страхування, штрафів, комунальних послуг (незалежно від суми).

* Сплачуєте за товари, роботи та послуги (за наявності договору про поставку товарів, виконання робіт, надання послуг, надання кредиту).

* Проводите готівкові перекази в межах України на суму до 5 тис грн. Якщо сума буде більшою, потрібно буде пред"явити документ, що посвідчує особу, або використати банківську картку.

* Ви є пенсіонером, студентом, пересічним громадянином і отримуєте зарплату, стипендію, пенсію на банківську картку, відкриту у банку для цих виплат.

* Здійснюєте підприємницьку діяльність в обсягах, зазначених на момент відкриття рахунків.

* Проводите безготівкові перекази з картки на картку, з рахунку на рахунок (ви та одержувач коштів уже ідентифіковані банками).

У статті 20 закону визначено та зменшено кількість ознак порогових фінансових операцій (операції, при проведенні яких вас однозначно будуть перевіряти і повідомляти про них відповідні державні органи).

До таких належать операції, сума яких перевищує 400 тис грн (у сфері лотерей та азартних ігор — 30 тис грн) або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, та мають одну з таких ознак.

* Операції проводяться готівкою (внесення, переказ, отримання коштів).

* Операції за участю політично значущих осіб (публічні особи, політики, члени їх родин, пов"язані з ними особи).

* Здійснення переказу коштів за кордон (особливо до офшорних зон).

* Операції за участю осіб, які мають місце реєстрації в країнах, віднесених до “чорного списку” (тобто не виконують рекомендації FATF).

Також можуть виникати питання до незвичних операцій: операцій на незвично велику суму (оплата дорогої покупки), переказів благодійної допомоги, продажу майна чи нерухомості за ціною, вищою від ринкової.

Насправді закон запроваджує багато процедур, спрямованих на спрощення перевірок цілей фінансових операцій і їх осучаснення, зокрема, запровадження можливості дистанційної ідентифікації через BankID чи через відеозв"язок.

Проте чи готові громадяни до такого контролю, необхідності готувати значну кількість документів та можливого уповільнення термінів проведення операцій?

Сподіваємося, що новостворені механізми будуть сприйняті позитивно, і ми зробимо ефективний внесок у запобігання протидії злочинної діяльності у світі.

Валентин ГВОЗДІЙ, заступник голови Національної асоціації адвокатів України, керівний партнер GOLAW, адвокат

Додати коментар

Користувач:
email:





Деякі вкладники раді виграшам,
Інші бояться пустити гроші в ход.
Але фінансовий ринок - як життя,
І треба ризикувати з усіх сил.

- Fin.Org.UA

Новини

12:17 - Як змінилися терміни бюджетного відшкодування ПДВ у зв’язку з прийняттям Закону України № 3603?
12:16 - Як заповнюється податкова декларація платника єдиного податку – ФОПа у разі виправлення самостійно виявлених помилок з податкового зобов’язання?
12:14 - Юридичні особи поповнили місцеві скарбниці Дніпропетровщини транспортним податком майже на 2 млн гривень
12:13 - Порядок внесення змін до деяких облікових даних юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів, відомості щодо яких містяться в ЄДР
12:09 - До уваги платників, які мають можливість своєчасно виконувати свої податкові обов’язки!
12:07 - Дніпропетровщина: від фізичних осіб місцеві бюджети отримали понад 2 млн грн туристичного збору
11:47 - В які строки фізична особа має право на проведення звірки даних, використаних контролюючим органом для розрахунку загального МПЗ?
10:43 - Ситуація в енергосистемі станом на 25 квітня
10:21 - Руслан Стрілець: Німеччина – надійний партнер України
10:07 - Мінфін: У березні підприємці отримали 1 037 кредитів на 3,9 млрд гривень за державними гарантіями на портфельній основі
09:31 - До уваги платників, які мають можливість своєчасно виконувати свої податкові обов’язки!
09:30 - Як заповнюється податкова декларація платника єдиного податку – ФОПа у разі виправлення самостійно виявлених помилок з податкового зобов’язання?
09:28 - Порядок внесення змін до деяких облікових даних юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів, відомості щодо яких містяться в ЄДР
09:27 - Як змінилися терміни бюджетного відшкодування ПДВ у зв’язку з прийняттям Закону України № 3603?
09:26 - В які строки фізична особа має право на проведення звірки даних, використаних контролюючим органом для розрахунку загального МПЗ?
09:24 - Юридичні особи поповнили місцеві скарбниці Дніпропетровщини транспортним податком майже на 2 млн гривень
09:24 - Дніпропетровщина: від фізичних осіб місцеві бюджети отримали понад 2 млн грн туристичного збору
09:22 - Щодо сплати ПДВ при продажу товарів/послуг через закордонні маркетплейси
09:21 - Інформаційний лист № 4/2024: 30+ питань платників податків щодо звітності в режимі Дія Сіті. Частина ІІ
09:18 - Міндовкілля: Україна та Німеччина розпочинають розробку нового проекту для лісового сектору
09:07 - Оперативна інформація ДСНС щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та роботи піротехнічних підрозділів
09:00 - московіяни обстріляли Нікопольщину: пошкодили будинки, газогін і ЛЕП
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 25.04.2024
07:22 - Коментар пресслужби МЗС щодо запитів, які стосуються обслуговування громадян в ДП «Документ»
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 24 квітня: справа Сольського, ТРЦ "Гулівер" хочуть передати в управління АРМА
20:49 - Усіх абонентів у Києві, Одесі та Хмельницькому заживили, у Харкові діють обмеження – Міненерго 
20:47 - Єврокомісія пропонує запровадити санкції проти суден, які перевозять військову техніку з КНДР до московія – Reuters
20:35 - Ситуація в енергосистемі. Оперативна інформація на 19:00
20:15 - Apple вимагає від Telegram заблокувати низку каналів для користувачів з українськими SIM-картками


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.6704
Канадський долар28.8388
Юань Женьміньбі5.4473
Чеська крона1.6715
Данська крона5.6565
Гонконгівський долар5.0393
Форинт0.107269
Індійська рупія0.47372
Рупія0.0024433
Новий ізраїльський шекель10.4525
Єна0.25477
Теньге0.08896
Вона0.028811
Мексиканське песо2.3308
Молдовський лей2.2073
Новозеландський долар23.4185
Норвезька крона3.5966
московський рубль0.42673
Сінгапурський долар28.9955
Ренд2.057
Шведська крона3.6294
Швейцарський франк43.1667
Єгипетський фунт0.824
Фунт стерлінгів49.075
Долар США39.4716
Білоруський рубль14.347
Азербайджанський манат23.2159
Румунський лей8.4785
Турецька ліра1.2137
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.9715
Болгарський лев21.5692
Євро42.1833
Злотий9.7656
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото91400.04
Срібло1070.47
Платина36045.86
Паладій40324.58

Курси валют, встановлені НБУ на 25.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861043.871043.871043.871043.872233881.80
2280431077.331077.331077.331077.33104501.01
2289101069.981069.981069.981069.9853499.00
229025983.59983.59983.59983.591827510.22
229470919.34919.34919.34919.34367736.00
2302621055.81055.81055.81055.8221718.00
CRSR061023.781023.781023.781023.785118.90
FSTF021014.051014.051014.051014.051014.05
USGK78454545454545454522725000.00
XS12141600016000160001600016000.00

Дані за 24.04.2024