Скільки населення реально платить за електроенергію

19.08.2019 17:54 | Укррудпром

Бизнес Цензор, 19 серпня 2019. Опубликовано 16:49 19 августа 2019 года Кінцевий тариф для населення в два рази нижче, ніж для промисловості. В той же час ціна електроенергії для населення в 20 разів нижче ринкової ціни. Чим це загрожує економіці України?

Після запуску оптового ринку електроенергії з 1 липня 2019 року, тариф для населення не змінився. При цьому ціни на електроенергію для непобутових споживачів (юридичних осіб) зросли, в залежності від локації і класу напруги на 10% — 25%.

Чи правда, що ціна на електроенергію для населення в два рази нижче, ніж для промисловості? Як працює механізм компенсації ціни для населення та генерації із зеленим тарифом? Чи впливає висока ціна на електроенергію для юридичних осіб на населення?

Як працює новий ринок

Електроенергія (е/е) в новому ринку продається в чотирьох сегментах. Вони відрізняються за строками планування споживання та виробництва е/е. На всіх, теоретично, ціна ресурсу має бути різна.

Ринок двосторонніх договорів (РДД). Тут споживач, або трейдер (постачальник), напряму укладає контракт з генерацією. Згідно постанови Уряду №499 від 5 червня, державні підприємства продають е/е у сегменті РДД на електронних аукціонах через Українську енергетичну біржу (УЕБ).

Приватні генеруючи компанії ніде не фіксують свої контракти. Загалом на РДД продається більше 60% обсягу е/е. Це має бути найдешевший сегмент ринку.

Втім, згідно з інформацією БЦ, частина приватних генеруючих компаній продає е/е на РДД не дешевше, ніж на інших сегментах ринку.

Ринок на добу наперед (РДН) та Внутрішньодобовий ринок (ВДР). Електроенергія на цих двох сегментах ринку продається на електронному майданчику держпідприємства “Оператор ринку”. Це наступний щабель вартості ціни.

В липні на РДН продавалось більше 30% обсягів е/е. В той же час на ВДР — лише близько 1%. Так відбувається через монополізацію ринку. Замість того, щоб конкурувати на ВДР, генкомпанії не продають ресурс, чекаючи, щоб споживачі виходили на найдорожчий балансуючий ринок.

Балансуючий ринок (БР) існує для тих покупців, які не закупили е/е вчасно та купують її в останній момент з лагом в 15 хвилин. В липні на цьому сегменті було продано близько 3% обсягів е/е, що дуже багато для подібних ринків, які працюють в Європі.

 

Джерело: НЕК “Укренерго”

 

Як працює перехресне субсидування

Споживачі в Україні поділені на дві великі групи — побутові (населення) та непобутові (юрособи, або умовно — промисловість). Побутові купують е/е значно дешевше ринку. За це платять генеруючі держкомпанії, на які Урядом покладено спеціальні обовязки.

Через це їх ресурс вилучений з конкурентного ринку, що призводить до високої ціни на е/е на ринкових сегментах.

Згідно постанови Кабміну №483 від 5 червня про покладання спецобов"язків, головним донором низьких цін для населення є держкомпанія НАЕК “Енергоатом”, яка оперує чотирма АЕС.

Вона продає 75% своєї е/е держкомпанії “Гарантований покупець” для потреб населення за низькою регульованою ціною: 567 грн/МВт*г.

Ще 20% своєї е/е для цих потреб продає держкоманія “Укргідроенерго”, яка оперує ГЕС і ГАЕС. Її ціна продажу складає близько 640 грн/МВт*г.

Частину е/е “Гарантований покупець” продає постачальникам універсальних послуг (ПУП) ще дешевше, ніж купив — по середній ціні 5 грн/МВт*г. Залишок продається на РДН по ціні близько 1600 грн/МВт*г, щоб компенсувати збитки.

ПУП — пов’язані постачальні компанії обленерго, які почали працювати з 1 січня 2019 року в рамках запуску роздрібного ринку е/е.

В результаті таких операцій “Гарантований покупець”, за підрахунками “USAID Проект енергетичної безпеки” буди мати близько 12 млрд грн чистого прибутку за рік.

 

Джерело: USAID Проект енергетичної безпеки

 

Також “Енергоатом” продає ДП “Гарантований покупець” 15% своєї е/е на технологічні витрати для операторів систем розподілу (ОСР, обленерго) та оператора системи передачі (ОСП, держкомпанія НЕК “Укренерго”).

14 серпня Уряд розглянув рішення про зниження обсягу е/е, яку “Енергоатом” зобов’язаний продавати “Гарантованому покупцю” — до 65% на потреби населення і до 10% — для компенсації технологічних втрат. Але відповідна постанова на момент виходу публікації не оприлюднена.

Крім того, в тарифі на передачу “Укренерго” закладена компенсація різниці між ринковою ціною е/е та гарантованим законом зеленим тарифом (ЗТ). Ці гроші сплачує кожен споживач в країні — і побутовий, і не побутовий.

“Укренерго” перераховує їх “Гарантованому покупцю”, який компенсує генерації з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) різницю між ринковою ціною е/е та зеленим тарифом.

Як формується ціна електроенергії для промисловості

Кінцевий тариф на електроенергію включає багато складових. Власне, ціна е/е, як товару — лише одна складова тарифу, яка займає приблизно половину в його структурі для юросіб.

За інформацією держкомпанії НЕК “Укренерго”, яка є оператором комерційного обліку е/е, в липні середньозважена ціна е/е для промисловості склала 1735 грн за мегават-годину (МВт*г).

 

Джерело: НЕК “Укренерго”

 

1735 грн/МВт*г — це середньозважена ціна на всіх чотирьох сегментах ринку, не враховуючі контракти між приватними компаніями на РДД, які не оприлюднюються.

Також у вартість е/е входить акциз на електроенергію у розмірі 3,2% від відпускної ціни, який сплачує генерація, тобто — продавець.

Друга за розміром складова тарифу — вартість розподілу е/е, або тариф операторів систем розподілу (ОСР, обленерго). На сьогодні в Україні працюють 34 ОСР — по одному на кожну область, місто Київ, “Укрзалізниця” та близько десяти субрегіональних операторів.

Кожен з них має окремі тарифи для споживачів першого класу напруги (напруга вище 27,5 кіловольт, кВ) і другого класу напруги (менше 27,5 кВ).

Логіка в тому, що в мережах для крупних споживачів з великою напругою менші технологічні втрати. Тому тариф для I класу — дешевший.

Середньозважений тариф для I і II класів по всій Україні — 378 грн/МВ*г. Слід зазначити, що промислові споживачі, які під"єднані напряму до магістральних мереж “Укренерго”, не сплачують тариф ОСР. Зазвичай — це великі підприємства.

 

Джерело: розрахунки БЦ

 

Складова тарифу на е/е для промисловості грн/МВт*г
Середньозважена вартість е/е (РДД, РДН, ВДР, БР) 1735
Середньозважений тариф ОСР (І і ІІ клас) 378
Компенсація різниці ЗТ (в тарифі ОСП) 225,97
Тарифи ОСП, крім компенсації ЗТ 95,07
Середньозважена маржа постачальника 74
ПДВ 501,6
Кінцевий тариф з ПДВ 3009,64

Наступна за розміром складова — тарифи на диспетчеризацію і передачу оператора системи передачі (ОСП), функції якого виконує НЕК “Укренерго”.

Діючий тариф на диспетчеризацію затверджений постановою Нацкомісії з регулювання енергетики (НКРЕКП) №1622 від 1 серпня. Він складає 8,9 грн за МВт*г.

Постановою НКРЕКП №1411 від 12 липня, з 1 серпня тариф на передачу було зменшено з 347,4 до 312,14 грн за МВт*г. При цьому він включає витрати на компенсацію різниці зеленого тарифу для ДП “Гарантований покупець” в розмірі 225,97 грн/МВт*г.

Таким чином, з 1 серпня “Укренерго” по двом тарифам отримує з кожної мегават-години 321,04 грн, з яких 225,97 грн йдуть на компенсацію зеленого тарифу для ВДЕ.

15 серпня НКРЕКП знизила тариф на передачу “Укренерго” з 312,14 до 159,3 грн/МВт*г. Таким чином, загальний тариф ОСП з 1 жовтня складе 168,2 грн/МВт*г.

Ще одна складова тарифу — маржа постачальника (трейдера). В кожного постачальника вона може бути різною. Наприклад, великі споживачі мають власних постачальників всередині промислових груп, маржа яких лягає в дохід групи.

Середньозважена по Україні маржа постачальника, за даними “Укренерго”, складає 74 грн/МВт*г. Ще близько 500 грн в МВт*г складає податок на додану вартість (ПДВ).

Як формується тариф для населення

Населення споживає близько 30% електроенергії в країні, при тому що потребує більше витрат на передачу, розподіл і поставку.

Так, 30% е/е, які потребує населення, розподілені між 16,85 млн абонентів. Промисловість має всього 620 тис. абонентів.

 

Джерело: НКРЕКП

 

Тарифи для населення, на відміну від промисловості, однакові на всій території України. Вони складають 0,9 грн/кВт*г за перші 100 кВт*г в місяць і 1,68 грн — за подальші. Середньозважений тариф, включаючи ПДВ, складає 1,29 грн/кВт*г.

 

Джерело: Міненерговугілля

 

Ціну е/е для населення субсидують державні “Енергоатом” та “Укргідроенерго”. Але системні послуги не субсидує ніхто. Їх населення сплачує в повному обсязі.

Тариф для населення включає ті самі складові, що і тариф для промисловості. Відмінність лише в тарифі ОСР, тому що всі побутові абоненти є споживачами другого класу напруги (менше 27,5 кВ).

Середньозважений тариф ОСР для населення значно більший, ніж у промисловості — 610 грн за МВт*г проти 378 грн для юросіб.

Тарифи “Укренерго” населення сплачує так само, як і промисловість. Тобто, 321,04 грн/МВт*г до 1 жовтня і 168,2 грн/МВт*г після 1 жовтня.

Населення також сплачує затверджену НКРЕКП вартість послуг постачальників універсальних послуг (ПУП). В кожного ПУП своя вартість послуг. Але в середньому по Україні вона складає 62 грн/МВт*г.

Ще близько 215 грн/МВт*г в тарифі для населення складає ПДВ.

 

Джерело: розрахунки БЦ

 

Складова тарифу на е/е для населення коп/кВт*г грн/МВт*г
Середньозважений тариф ОСР (ІІ клас) 61 610
Компенсація різниці ЗТ (в тарифі ОСП) 22,6 225,97
Тарифи ОСП, крім компенсації ЗТ 9,5 95,07
Вартість електроенергії 8,7 82,26
Середньозважений тариф ПУП 6,2 62
ПДВ 21,5 215,06
Кінцевий тариф з ПДВ 129,5 1290,36

Чому перехресне субсидування стримує економіку

В Україні кінцевий тариф для населення менше приблизно в два рази, ніж кінцевий тариф для промисловості. А ціна електроенергії, як товару, для населення менше в середньому в 20 разів.

В Луганській області, де тариф ОСР є найвищім і складає 1145,82 грн/МВт*г, кінцевого тарифу для населення у 1290 грн/МВт*г навіть не вистачає для покриття витрат на системні послуги: передачу, розподіл і постачання.

 

Джерело: розрахунки БЦ

 

За даними Євростату, які публікує НКРЕКП, в більшості європейських країн ситуація зворотна. Кінцевий тариф для населення вище кінцевого тарифу для промисловості. Найбільша різниця в Данії, де тариф для населення в три рази більший тарифу для промисловості.

Чому в Європі так побудовані комерційні правила?

По-перше, постачання ресурсу населенню обходиться дорожче через необхідність утримувати розподільчі мережі для відносно малих споживачів.

По-друге, країни, які побудували такі моделі, переймаються конкурентоспроможністю національних підприємств, які виробляють товари і послуги на експорт.

По-третє, субсидування ВДЕ в цих країнах покладено на населення через те, що саме населення є найбільшим власником генерації ВДЕ.

Як повідомляв БЦ, в Німеччині населенню належить близько 70% потужності ВДЕ через кооперативи. Тому саме населення несе на собі тягар компенсації по зеленому тарифу. Відповідно, в Німеччині населення сплачує тариф за е/е в два рази більший від промисловості і вважає це нормальним.

В Україні найбільші потужності ВДЕ із зеленим тарифом побудовані корпораціями Activ Solar чиновника-втікача Андрія Клюєва (зараз його СЕС належить китайській CNBM) та ДТЕК олігарха Ріната Ахметова.

Чому населення платить за дорогу електроенергію промисловості

Населення так чи інакше платить за високі промислові тарифи на е/е. Згідно даних Держстату, в липні Індекс цін промислової продукції підвищився на 3,6%. Головна причина — підвищення тарифів на е/е для юросіб в середньому на 16,4%.

 

Джерело: Держстат, таблиця опублікована експертом НБУ Андрієм Бліновим

 

Іншими словами, підвищення ціни на е/е для бізнесу було закладене в споживчі ціни на продукцію всередині країни.

Помітними для населення будуть наслідки підвищення цін на електроенергію для водоканалів, підприємств, які оперують міським пасажирським електротранспортом і “Укрзаліниці”.

У водоканалів ціна е/е складає близько 40% в собівартості їх послуг. Її збільшення призведе до збільшення тарифів на водопостачання та водовідведення. Так само, збільшиться собівартість проїзду в міському електротранспорті.

Крім того, український Уряд обрав найгірший механізм субсидування населення — вилучив з вільного ринку дешеву е/е найбільшої генерації в країні — “Енергоатому”.

Продаючи свій ресурс по фіксованим цінам “Гарантованому покупцю”, державна компанія не може створювати конкуренцію для теплової генерації.

Як повідомляв БЦ, теплова генерація єдина в повному обсязі має можливість реалізувати право вільного ціноутворення на ринку е/е. Всі інші його учасники обмежені тим, чи іншим чином.

Більше 70% виробітку теплової генерації контролює енергохолдинг ДТЕК Ріната Ахметова.

Виходить замкнуте коло: чим більше перехресне субсидування для населення, тим дорожча електроенергія на ринку для юросіб через монополізм. А значить, менше розвивається економіка країни.

І чим менше підприємства купують дорогої електроенергії, тим більше коштів потрібно, щоб забезпечити низьку ціну для населення.

Сергій ГОЛОВНЬОВ

Додати коментар

Користувач:
email:





Фінансові ризики –
Щоденні випробування
Для інвесторів

- Fin.Org.UA

Новини

23:31 - Оновлюються норми, що регулюють процедуру надання окремих дозволів НБУ на проведення валютних операцій за надходження клопотань від КМУ
11:22 - Енергетична ситуація в регіонах на 20 квітня
11:18 - Цифровізація державних послуг в Україні створює потужний антикорупційний ефект, - Ольга Зикова
10:29 - Ситуація в енергосистемі на 20 квітня: дефіциту електроенергії не прогнозується
09:41 - У МВС відбулася робоча зустріч із представниками Європейської Комісії
09:33 - Оперативна інформація щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та роботи піротехнічних підрозділів ДСНС України
09:17 - Сергій Марченко обговорив із міністрами фінансів європейських країн поглиблення співпраці на шляху інтеграції України в ЄС
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:40 - Україна отримає можливість залучати кредитні ресурси загальним обсягом до $2,1 млрд від Південної Кореї: уряди країн підписали відповідну угоду
21:08 - Мінінфраструктури: Ракетний удар зруйнував ємності з агропродукцією, яка мала йти на експорт до країн Азії та Африки
21:00 - Новини 19 квітня: удар по порту "Південний", неплатників аліментів тепер зможуть мобілізувати
20:51 - "Роттердам+": ВАКС звільнив двох фігурантів від відповідальності через строки давності
20:44 - Мінцифри розробило технічні вимоги для системи "еАкцизу"
20:26 - Компанії в московія почали платити податки в борг через проблеми з експортною виручкою
20:17 - ВАКС дозволив конфіскувати активи російської компанії, яка виготовляє військову техніку 
19:45 - ФДМУ за тиждень провів 8 успішних аукціонів з приватизації на 28,5 мільйонів
19:20 - "Під виглядом співробітників Бюро видурювали у людей гроші": ДБР викрило шахрайську схему
19:05 - Понад 55% мережі системно важливих банків здатні працювати під час блекауту – НБУ
18:45 - Для розблокування експорту вітчизняної зброї немає політичної підтримки – Камишін
18:35 - московіяни завдали удару по морському порту "Південний" – Зеленський
18:25 - Іноземні інвестори можуть диверсифікувати ризики за рахунок інвестицій в малий і середній бізнес, - Надія Бігун
18:08 - Які українські товари найбільше цікавлять іноземних покупців?
17:58 - Харківські "Укренергомашини" створять філії на заході України
17:58 - Україна залучила близько $72 млрд бюджетної підтримки від країн G7 та ЄС з лютого 2022 року: Сергій Марченко зустрівся з міністрами фінансів G7
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 19.04.2024
17:37 - У першому кварталі 2024 року експорт українського меду зріс на 93%
17:25 - Ощадбанк торік отримав рекордні 6 мільярдів чистого прибутку
17:15 - Іноземні інвестори можуть диверсифікувати ризики за рахунок інвестицій в малий і середній бізнес, - Надія Бігун
16:54 - Людмила Сугак зустрілася з представниками Генерального директорату з питань сусідства та переговорів про розширення Єврокомісії
16:50 - Неплатників аліментів тепер зможуть мобілізувати – Мін'юст


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.504
Канадський долар28.9062
Юань Женьміньбі5.4947
Чеська крона1.678
Данська крона5.6797
Гонконгівський долар5.0796
Форинт0.107271
Індійська рупія0.47667
Рупія0.002444
Новий ізраїльський шекель10.5315
Єна0.25735
Теньге0.089175
Вона0.028793
Мексиканське песо2.2909
Молдовський лей2.2228
Новозеландський долар23.4152
Норвезька крона3.6029
московський рубль0.42645
Сінгапурський долар29.2107
Ренд2.0712
Шведська крона3.6331
Швейцарський франк43.7663
Єгипетський фунт0.8232
Фунт стерлінгів49.4922
Долар США39.7879
Білоруський рубль14.462
Азербайджанський манат23.4019
Румунський лей8.5166
Турецька ліра1.2205
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.3493
Болгарський лев21.6698
Євро42.3821
Злотий9.7865
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото94602.1
Срібло1122.93
Платина37071.98
Паладій40053.68

Курси валют, встановлені НБУ на 22.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861041.861041.861041.861041.8652093.00
227763995.42995.42995.42995.42597252.00
2280431098.651098.651098.651098.6535156.80
229025981.67981.67981.67981.67490835.00
229470917.58917.58917.58917.58275274.00
CRSR061019.951019.951019.951019.9512239.40
USXT22464946494649464932529053.00

Дані за 19.04.2024