ЄСВ в період без здійснення діяльності можна не платити

17.06 13:10 | Fin.Org.UA

Державний герб України

                                                                                                                        

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 

23 травня 2019 року                                                                    справа № 340/453/19

 

 

 

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі                головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в спрощеному позовному провадженні з викликом сторін (в письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області                                (далі - Управління) про визнання протиправною та скасування вимоги щодо сплати боргу з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - внесок),      

 

 

В С Т А Н О В И В:

 

 

Позивач звернувся до суду з заявою до Управління про визнання протиправною та скасування вимоги від 09 листопада 2018 року щодо сплати боргу з внеску в сумі 15819,54 грн.

У заяві ОСОБА_1 зазначив, що з 1997 року не здійснював підприємницьку діяльність, оскільки подав заяву до територіального підрозділу Управління про її припинення.

З того часу не подавав жодної звітності і постійно працював найманим працівником.

Стверджує, що Управління, приймаючи вимогу зі сплати внеску, не провело перевірку.

Звертав увагу, що податковий орган несвоєчасно надіслав вимогу.

Управління заперечило стосовно задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.29-30).

          Стверджує, що незалежно від отримання доходу у позивача виник обов`язок сплачувати внесок у мінімальному розмірі, який встановлено законом.

          Зазначило, що обчислення внеску здійснюється не тільки на підставі актів перевірки, а й - інших документів.

Ухвалою суду від 15 квітня 2019 року прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.43-44).

          Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.

 

          Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.

 

Так, позивач зареєструвався, як фізична особа-підприємець 14 квітня              1997 року (а.с.9).

Перебував на спрощеній системі оподаткування.

З 1997 року не подає податкової та іншої звітності, оскільки, як стверджує, не здійснював підприємницьку діяльність (а.с.4-5).

09 листопада 2018 року Управління прийняло вимогу щодо позивача про сплату внеску в сумі 15819,54 грн. (а.с.10).

13 грудня 2018 року відбулась державна реєстрація припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 (а.с.12).

Грошове зобов`язання нараховане за період з 01 січня 2017 року по                        30 вересня 2018 року у сумі 15819,54 грн. (а.с.46-47).

Упродовж 2017 - 2018 років позивач працював і отримував заробітну плату у регіональній філії «Одеська залізниця АТ «Українська залізниця»»                                   (далі - Підприємство) (а.с.51).

          Підприємство сплачувало внесок з його заробітку (а.с.51).

За повідомленням територіального підрозділу Управління за місцем проживання позивача у період з 1997 року по 2018 рік не надходили заяви про припинення його підприємницької діяльності (а.с.51).

Управління сповістило, що не складався акт перевірки перед формуванням вимоги (а.с.46-47).

Відповідач повідомив, що внесок нараховано на підставі інтегрованої картки його платника та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Реєстр) (а.с.46-47).

 

Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.

 

Перш за все, спірні правовідносини врегульовані виключно приписами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).

          Приписами пункту 2 частини 1 статті 7 Закону встановлено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у  пунктах 4  (крім фізичних                   осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування),  5  та                         5-1  частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Отже, зазначені платники податків мають обов`язок сплачувати внесок у розмірі, який встановлено законом, незалежно від отримання доходу (прибутку).

До переліку цих платників податків не відносяться фізичні                                  особи-підприємці,  які обрали спрощену систему оподаткування.

Приписами пункту 3 частини 1 статті 7 Закону встановлено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у  пункті 4  частини першої                статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Закон не містить застереження для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, стосовно сплати внеску незалежно від отримання доходу.

Внесок нараховується виключно на визначену самостійно суму доходу і обмежений мінімумом і максимумом.

Отже, у фізичної особи-підприємця, яка обрала спрощену систему оподаткування та не отримує дохід (не здійснює підприємницьку діяльність), не виникає обов`язку сплачувати внесок у мінімальному розмірі.

Судом встановлено, що в період, за який нараховано внесок від здійснення підприємницької діяльності, позивач не займався останньою, оскільки перебував у трудових відносинах з Підприємством, котре сплачувало внесок з його заробітної плати.

Управління не надало докази, які б спростовували цей факт.

Такі докази могли б бути отримані під час проведення перевірки.

Більше того, 13 грудня 2018 року здійснено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

Приписами частин 2 та 3 статті 9 Закону встановлено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів , бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Отже, Управління мало право нарахувати внесок, прийнявши вимогу про його сплату, на підставі: акту перевірки; звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів; бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до Закону нараховується внесок.

Проаналізувавши пояснення відповідача, суд зробив висновок про відсутність цих підстав.

Так, позивач не подавав звітність, Управління чи інший державний орган не проводив перевірку стосовно позивача, не випробовувались та не надавались до відповідача бухгалтерські та інші документи.

Відомості з інтегрованої картки платника внеску та з Реєстру не входять до переліку «інших документів», оскільки не підтверджують суми виплат (доходу).

Такі відомості є підставою призначення перевірки, під час проведення якої у платника внеску виникає право надати пояснення, котре становить мінімальний стандарт права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Дотримання такого стандарту зобов`язує припис пункту 9 частини 2                 статті 2 КАС України.

Підсумовуючи, суд зробив висновок про протиправність вимоги Управління про сплату внеску.

Наслідком цього є скасування рішення і задоволення позову.

Судові витрати у справі складаються з судового збору у сумі 768,40 грн.

Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів                                            статті 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139243-246257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

 

 

В И Р І Ш И В:

 

 

Позов задовільнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області від 09 листопада                     2018 року про сплату ОСОБА_1 боргу з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі                       15819,54 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 768,40 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

          У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

 

 

 

          Суддя Кіровоградського

            окружного адміністративного суду                                           Р.І. Брегей

 

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

09:18 - Право на ПСП особи, яка є інвалідом війни III групи і одночасно є учасником бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни
09:17 - ФОП, яка припиняє підприємницьку діяльність, необхідно закрити всі рахунки у фінансових установах
09:17 - Обов’язкова реєстрація платником ПДВ
09:16 - Інформація для суб’єктів господарювання, які з 01.07. 2019 не підпадають під визначення платників акцизного податку
09:16 - До уваги платників акцизного податку!
09:15 - Податковий календар на 19 липня 2019 року
09:14 - Студентам м. Дніпра – про податкову знижку
22:24 - Повідомлення про оприлюднення проєкту Авіаційної транспортної стратегії України на період до 2030 року та звіту про стратегічну екологічну оцінку проєкту документа державного планування
22:24 - Міністерство інфраструктури України оголошує конкурс на зайняття вакантних посад фахівців з питань реформ
21:06 - Припиніть незаконну вирубку лісу, або на ваше місце прийдуть інші – Президент під час наради на Харківщині
20:54 - На освітню е-платформу викладуть українські фільми та тизери до них для використання під час навчання
20:54 - Як учнів профтехів мають забезпечувати спецодягом - Уряд затвердив відповідний Порядок
19:48 - Кабмин готовит введение пошлин на российское дизтопливо
18:54 - НБУ отрапортовал о снижении массы наличности в Украине на 1,6% с начала года
18:54 - Кабмину предложили три новых потенциальных члена набсовета “Приватбанка”
18:54 - “Укрзалізниця” присматривается к маневровым локомотивам Toshiba
18:36 - Радов Д. Г. - Інформація щодо проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади"
18:36 - Випускники магістратури 30-ти спеціальностей проходитимуть атестацію в формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту, – постанова Уряду
18:36 - Заява МЗС України до 5-х роковин збиття літака рейсу МН17
18:36 - Уряд забезпечить проведення моніторингу та оцінювання результатів реалізації державної політики у сфері культури
18:36 - Мінкультури, МОН та Асоціація «Українська кіно-асоціація» уклали Меморандум про співпрацю
18:36 - Уряд схвалив Стратегію популяризації української мови до 2030 року «Сильна мова – успішна держава»
18:36 - У Мінагрополітики разом з представниками областей обговорили стан реалізації програми підтримки фермерства
18:36 - Мінветеранів: Важливо зібрати команду фахівців, які будуть працювати з ветеранами
18:36 - Міненерговугілля - серед лідерів щодо оприлюднення наборів даних
18:00 - Ликвидируемая ГФС отрапортовала о собранных 118 млрд. гривен
18:00 - Уляна Супрун ищет иностранных инвесторов для украинских медучреждений
18:00 - “Укрэнерго” напишет ТЭО для вставки постоянного тока на границе энергосистем Украины и ЕС
18:00 - Курси валют, встановлені НБУ на: 18.07.2019
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 17.07.2019


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар18.117516
Канадський долар19.792774
Юань Женьмiньбi3.760399
Куна3.925073
Чеська крона1.132849
Данська крона3.884387
Гонконгівський долар3.309637
Форинт0.0887851
Індійська рупія0.3755408
Рупія0.00184993
Іранський ріал0.0006158
Новий ізраїльський шекель7.300176
Єна0.2388761
Теньге0.067353
Вона0.0218953
Мексіканський песо1.35571
Молдовський лей1.465025
Новозеландський долар17.38973
Норвезька крона3.014376
Російський рубль0.41087
Саудівський рiял6.896557
Сінгапурський долар18.990592
Ренд1.851998
Шведська крона2.757905
Швейцарський франк26.141803
Єгипетський фунт1.562315
Фунт стерлінгів32.105746
Бiлоруський рубль12.71427
Азербайджанський манат15.212992
Румунський лей6.12733
Турецька ліра4.546347
СПЗ(спеціальні права запозичення)35.709968
Болгарський лев14.829906
Євро29.004331
Злотий6.801982
Алжирський динар0.220729
Така0.310092
Вiрменський драм0.05484358
Іракський динар0.022064
Сом0.376081
Ліванський фунт0.0173882
Лівійський динар18.951668
Малайзійський ринггіт6.317108
Марокканський дирхам2.740715
Пакистанська рупія0.162889
Донг0.00112352
Бат0.850336
Дирхам ОАЕ7.127516
Туніський динар9.100306
Узбецький сум0.003057
Новий тайванський долар0.844041
Туркменський новий манат7.479411
Ганських седі4.840953
Сербський динар0.252976
Сомонi2.773175
Ларi9.092404
Золото36227.611
Срiбло398.147
Платина21827.601
Паладiй40137.959

Курси валют, встановлені НБУ на: 18.07.2019

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
BAVL0.2850.2850.2850.2858550.00

Дані за 17.07.2019