Мистецька освіта зміцнює свою позицію на порядку денному державної політики, – Світлана Фоменко

23.05.2019 13:00 | Fin.Org.UA за інформацією КМУ

В ІА «Укрінформ» відбулася прес-конференція на тему «Зміни в початковій мистецькій освіті: міфи та реальність», під час якої були окреслені нагальні питання  з розвитку мистецької освіти в Україні. Перший заступник Міністра культури України Світлана Фоменко наголосила, що Закон України «Про освіту» окреслив нові умови функціонування і розвитку освіти, і Мінкультури, як центральний орган виконавчої влади у сфері культури, має реалізовувати визначену ним політику, що в тому числі, включає обов’язок привести власні нормативно-правові акти у відповідність до Закону України «Про освіту».
Так само Мінкультури має розробити і затвердити передбачені цим Законом галузеві акти законодавства.
Питання  мистецької освіти для сьогоднішньої команди Мінкультури є пріоритетним, що зафіксовано в Середньостроковому плані пріоритетних дій Уряду.  «За останній період було реалізовано багато кроків, розроблено документів як обов’язкового, так і рекомендаційного характеру.
У 2017 році була затверджена Концепція сучасної мистецької школи, в якій окреслені основні принципи, зміст мистецької освіти, і в рамках цієї концепції було розроблено Положення про мистецьку школу і Положення про атестацію педагогічних працівників закладів (установ) освіти сфери культури.
Наразі триває затвердження типових освітніх програм початкової мистецької освіти відповідно до плану дій Уряду», – повідомила Світлана Фоменко.  Перший заступник Міністра закликала всіх ознайомитися із зазначеними документами, які абсолютно спростовують будь-яку недостовірну інформацію з цього питання, у тому числі в соціальних мережах. «Щодо типових освітніх програм та строків навчання в мистецьких школах.
Сьогодні поширюється інформація щодо скорочення Міністерством строку навчання в мистецьких школах до 4 років.
Звичайно, це не правда», – зазначила Світлана Фоменко. «У Положенні про мистецьку школу визначено, що початкова освіта складається з трьох етапів, і перший – елементарний – дійсно складає 4 роки,  наступний середній (базовий) становить 5 років і далі  поглиблений 2 або 3 роки.
І вони охоплюють весь строк здобуття повної загальної середньої освіти.
Сьогодні основний курс навчання в мистецькій школі триває від 6 до 8 років, Мінкультури пропонує 11-12 років.
Тож про жодне скорочення строку навчання в школі не йдеться». Вона також запевнила, що ніякого «скорочення» обсягу навчального навантаження не буде.
Типовими освітніми програмами встановлюються мінімальні вимоги до змісту початкової мистецької освіти на відповідному рівні та мінімального обсягу навантаження на одного учня, щоб він зміг опанувати визначений освітньою програмою мінімальний зміст освіти.
Ці вимоги є мінімальними, які не можна зменшувати.
Якщо мистецька школа має можливості надавати більший обсяг змісту початкової мистецької освіти та гарантувати отримання учнями відповідних результатів навчання, вона може встановлювати і більший обсяг навчального навантаження як загалом, так і в межах навчальних дисциплін, що вітається Мінкультури. «Ми знаходимося на завершальних етапах реформи децентралізації.
Тобто, Мінкультури не має прямого і безпосереднього впливу на те, що відбувається в регіонах, саме тому ми маємо визначити мінімальні стандарти, нижче яких  жодний орган управління не може піти.
З іншого боку децентралізація дає дуже широкі повноваження на місцях, кожна мистецька школа може розробляти свої освітні програми.
Менше ніж ці норми Мінкультури не можна, більше тільки вітається», – говорить Світлана Фоменко. За результатами проведених досліджень та опитувань експертами було встановлено, що переважна більшість мистецьких шкіл протягом тривалого часу не виконує нині поки що діючі нормативи, закладені в типових навчальних планах.
Наприклад, якщо розглянути виконання навчальних планів з музично-інструментальної освіти, то за інформацією маже всіх областей та м.
Києва, повністю типові навчальні плани (100% показник) виконують тільки 14,5 % мистецьких шкіл.
Переважно це школи м.
Києва, Харкова та інших великих міст.
Тобто понад 85% шкіл не дотримуються нормативних обсягів навчального навантаження.
Звісно, можна говорити, що це відбувається тому, що ці школи не фінансуються належним чином.
Але фінансування мистецьких шкіл здійснюється з місцевих бюджетів, бюджетів громад, і відповідальність за таке фінансування лежить виключно на них. «Це більше завдання громади, батьків учнів та очільника школи, які мають дискутувати і доводити своїм партнерам із місцевих органів влади щодо потреби функціонування мистецької школи та збільшення її фінансування», – зазначила Світлана Фоменко. Необхідність же включення варіативної частини до освітніх програм є вимогою Закону України «Про освіту», відповідно до якого кожна освітня програма повинна включати варіативну та інваріативну складову.
У позашкільній освіті варіативність має бути забезпечена значною мірою, навіть більше, ніж у загальній середній освіті, оскільки позашкільна, у тому числі початкова мистецька, освіта здобувається з урахуванням потреб, інтересів і талантів учнів.
За вимогами Закону учні мистецьких шкіл мають право на вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання.
Варіативний складник типової освітньої програми є таким самим обов’язковим, як і інваріантний.
Тому ні школа, ні орган управління нею, ні її засновник не можуть відмовити учням у виборі варіативного компонента в межах освітньої програми.
Інша річ, що обсяг такої варіативності (кількість годин на її забезпечення) визначається школою в її власній освітній програмі в межах своїх можливостей. «Міністерство культури намагається робити все необхідне для того, щоб мистецька освіта не тільки зберігалася, а й розвивалася та повністю співпадала з тими тенденціями та реформами, які проводяться в інших галузях.
У рамках цієї реформи жодного скорочення бути не може, навпаки, ця реформа покликана залучити якомога більше молодого, талановитого, фахового кадрового персоналу.
Ми чуємо, читаємо, вивчаємо і враховуємо всі пропозиції, які є конструктивними», – зазначила Світлана Фоменко.

Додати коментар

Користувач:
email:





Банк – затишок для грошей, як дім – для наших душ.

- Fin.Org.UA

Новини

23:31 - Оновлюються норми, що регулюють процедуру надання окремих дозволів НБУ на проведення валютних операцій за надходження клопотань від КМУ
11:22 - Енергетична ситуація в регіонах на 20 квітня
11:18 - Цифровізація державних послуг в Україні створює потужний антикорупційний ефект, - Ольга Зикова
10:29 - Ситуація в енергосистемі на 20 квітня: дефіциту електроенергії не прогнозується
09:41 - У МВС відбулася робоча зустріч із представниками Європейської Комісії
09:33 - Оперативна інформація щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та роботи піротехнічних підрозділів ДСНС України
09:17 - Сергій Марченко обговорив із міністрами фінансів європейських країн поглиблення співпраці на шляху інтеграції України в ЄС
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:40 - Україна отримає можливість залучати кредитні ресурси загальним обсягом до $2,1 млрд від Південної Кореї: уряди країн підписали відповідну угоду
21:08 - Мінінфраструктури: Ракетний удар зруйнував ємності з агропродукцією, яка мала йти на експорт до країн Азії та Африки
21:00 - Новини 19 квітня: удар по порту "Південний", неплатників аліментів тепер зможуть мобілізувати
20:51 - "Роттердам+": ВАКС звільнив двох фігурантів від відповідальності через строки давності
20:44 - Мінцифри розробило технічні вимоги для системи "еАкцизу"
20:26 - Компанії в московія почали платити податки в борг через проблеми з експортною виручкою
20:17 - ВАКС дозволив конфіскувати активи російської компанії, яка виготовляє військову техніку 
19:45 - ФДМУ за тиждень провів 8 успішних аукціонів з приватизації на 28,5 мільйонів
19:20 - "Під виглядом співробітників Бюро видурювали у людей гроші": ДБР викрило шахрайську схему
19:05 - Понад 55% мережі системно важливих банків здатні працювати під час блекауту – НБУ
18:45 - Для розблокування експорту вітчизняної зброї немає політичної підтримки – Камишін
18:35 - московіяни завдали удару по морському порту "Південний" – Зеленський
18:25 - Іноземні інвестори можуть диверсифікувати ризики за рахунок інвестицій в малий і середній бізнес, - Надія Бігун
18:08 - Які українські товари найбільше цікавлять іноземних покупців?
17:58 - Харківські "Укренергомашини" створять філії на заході України
17:58 - Україна залучила близько $72 млрд бюджетної підтримки від країн G7 та ЄС з лютого 2022 року: Сергій Марченко зустрівся з міністрами фінансів G7
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 19.04.2024
17:37 - У першому кварталі 2024 року експорт українського меду зріс на 93%
17:25 - Ощадбанк торік отримав рекордні 6 мільярдів чистого прибутку
17:15 - Іноземні інвестори можуть диверсифікувати ризики за рахунок інвестицій в малий і середній бізнес, - Надія Бігун
16:54 - Людмила Сугак зустрілася з представниками Генерального директорату з питань сусідства та переговорів про розширення Єврокомісії
16:50 - Неплатників аліментів тепер зможуть мобілізувати – Мін'юст


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.504
Канадський долар28.9062
Юань Женьміньбі5.4947
Чеська крона1.678
Данська крона5.6797
Гонконгівський долар5.0796
Форинт0.107271
Індійська рупія0.47667
Рупія0.002444
Новий ізраїльський шекель10.5315
Єна0.25735
Теньге0.089175
Вона0.028793
Мексиканське песо2.2909
Молдовський лей2.2228
Новозеландський долар23.4152
Норвезька крона3.6029
московський рубль0.42645
Сінгапурський долар29.2107
Ренд2.0712
Шведська крона3.6331
Швейцарський франк43.7663
Єгипетський фунт0.8232
Фунт стерлінгів49.4922
Долар США39.7879
Білоруський рубль14.462
Азербайджанський манат23.4019
Румунський лей8.5166
Турецька ліра1.2205
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.3493
Болгарський лев21.6698
Євро42.3821
Злотий9.7865
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото94602.1
Срібло1122.93
Платина37071.98
Паладій40053.68

Курси валют, встановлені НБУ на 22.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861041.861041.861041.861041.8652093.00
227763995.42995.42995.42995.42597252.00
2280431098.651098.651098.651098.6535156.80
229025981.67981.67981.67981.67490835.00
229470917.58917.58917.58917.58275274.00
CRSR061019.951019.951019.951019.9512239.40
USXT22464946494649464932529053.00

Дані за 19.04.2024