Дим цигарок з акцизом

19.02.2019 16:42 | Укррудпром

Бизнес Цензор, 18 лютого 2019. Опубликовано 16:05 19 февраля 2019 года Лідери рейтингу серед великих платників податків — тютюнові підприємства, як же цей один із бюджетонаповнюючих акцизних податків буде розвиватися у майбутньому? Источник:

Офіс великих платників податків ДФС порахував, які компанії найбільше сплатили податків у 2018 році. Серед лідерів рейтингу — тютюнові підприємства. Останні там фігурують у тому числі і через суми сплаченого акцизного податку.

Цікаво розібратися, як же цей один із бюджетонаповнюючих податків буде розвиватися у майбутньому і які зміни чекають на нього і самих платників акцизного податку з тютюнових виробів. Для цього небхідно згадати декілька базових аспектів.

Чому ростуть ставки акцизного податку на тютюн

Ставка акцизного податку зростає щороку, і це обґрунтовується цілою низкою причин.

Перша і головна — це звичайно здоров’я громадян. Ще у 2016 році повідомлялося, що постійним підвищенням розміру акцизного податку на тютюн вдалося на 28% зменшити кількість курців та потерпілих від хвороб, що спричиняються цією пагубною звичкою.

Далі йдуть більш прагматичні та гострі для влади питання — це необхідність наповнювати бюджет, в якому завжди недостача, та виконувати свої міжнародні зобов’язання, бо ми “правова держава на міжнародній арені, на відміну від наших сусідів”.

Отже, треба дотримуватись Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС.

Так в рамках гармонізації з правом Європейського Союзу Україна має на меті закріпити у Податковому кодексі норми, що відповідають мінімальному податковому навантаженню, а саме 90 євро на 1 000 цигарок, або не менше 60% відсотків від середньої ціни роздрібного продажу відповідно до Директиви 2011/64/ЄС.

Що не так зі ставкою акцизів

Тому, з 2018 року встановлено графік збільшення специфічних ставок акцизного податку на тютюнові вироби та мінімального акцизного податкового зобов’язання зі сплати акцизного податку з тютюнових виробів (з урахуванням попередньої індексації загалом на 29,7%) та надалі до 2025 року на 20% щороку до досягнення мінімального стандарту ЄС (90 євро за 1 000 шт.).

Станом на сьогодні мінімальне акцизне податкове зобов’язання із сплати акцизного податку з тютюнових виробів закріплено на рівні 3 019,85 грн. за 1000 штук, що є меншим, ніж 90 євро.

Тютюновий акциз має складну систему. Вона складається з “простого” акцизу та податку з роздрібного продажу.

Ставка акцизного податку визначається відповідно до категорії продукції. З 1 липня 2018 року для поліпшення контролю за дотриманням правильного визначення розміру ставки тютюнові акцизні марки стали різнокольоровими, кожній ставці — свій колір.

Специфіка акцизного податку в нашій країні

В Україні застосовується змішана система акцизного оподаткування. Її специфіка в тому, що обчислення сум податку з тютюнових виробів здійснюється одночасно за адвалорними та специфічними ставками.

Адвалорна становить певний процент від ціни пачки цигарок, тоді як специфічна встановлює конкретну суму податку.

Як роз’яснює Державна фіскальна служба, за Податковим кодексом України визначені розміри обох ставок і застосовується та, яка більша (зазвичай, специфічна).

Згідно з останніми змінами до Податкового кодексу України, які вступили в силу вже цього року, з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р. встановлено такі ставки акцизного податку:

871,38 грн за 1 кг (нетто) — на тютюнову сировину, тютюнові відходи; сигари, включаючи сигари з відрізаними кінцями, та сигарили (тонкі сигари), з вмістом тютюну; тютюн та замінники тютюну, інші, промислового виробництва; тютюн “гомогенізований” або “відновлений”; тютюнові екстракти та есенції; 693,58 грн за 1 000 шт. — на сигарети без фільтра, цигарки; сигарети з фільтром. З 01.07.2019 р. по 31.12.2019 р. ставка на акцизний податок з тютюнових виробів зросте з 871,38 грн. до 949,8 грн. і з 693,58 грн. до 756 грн. відповідно.

У цей час, розмір адвалорної ставки вже декілька років поспіль не змінюється та становить 12%.

Разом з тим, з роздрібного продажу тютюнових виробів також сплачується обов’язковий податок. який становить 5% від їхньої фінальної ціни, в структуру якої, крім іншого, входить також акциз і ПДВ.

Фактично такий податок частково нараховується на інші податки, що порушує принцип “заборони податку на податок”. Він почав наповнювати місцеві бюджети з 2015 року.

Відповідь ринку на чергове підвищення ставки

Після підвищення ставок платники акцизного збору наповнюють бюджет, але це відбувається не без нюансів. Наприклад, бажання ухилитися від сплати додатків податків і зборів, закокономірно породжує вічну проблему контрабанди.

Кожного місяця митники на кордонах затримують партії контрафакту підакцизної продукції, який перевозять на машинах, навіть, на конях.

Так, у серпні минулого року в Одеському порту було зупинено незаконне переміщення рекордної на даний момент партії сигарет — орієнтовна кількість виявлених тютюнових виробів складає від 500 до 600 тисяч пачок.

Усього за 2018 року митницями ДФС вилучено понад 30 млн цигарок на суму більше ніж 28 млн грн.

Фактично, це складний для обчислення податок, а його розмір зависокий. Наразі ДФС оцінює обсяги ухилення від сплати акцизного податку у розмірі 30-40%.

ДФС, зрозумівши, що за рахунок ухилення платники акцизного податку не сплатили до бюджету близько 800 млн грн знову повернулася до діалогу з гравцями тютюнового ринку в Україні для вирішення цієї проблеми.

Так держава та бізнес дійшли згоди, що введення роздрібного акцизу на початку і було гарною ідеєю, проте наразі, судячи з результатів оподаткування за 2015 рік, надії, які на нього покладали, зовсім не виправдав.

Відповідно, за результатом цього діалогу було визначено два напрями діяльності:

введення роздрібного акцизу до структури акцизного податку, який сплачується виробниками, з подальшим розподілом отриманих коштів до доходів місцевих бюджетів по аналогії з порядком, який діє для розподілу акцизу на пальне; запровадження електронної системи контролю за виробництвом та обігом цигарок.

Електронний контроль

Щодо електронної системи контролю, то ще у 2018 році Державна фіскальна служба заявила про початок роботи над запровадженням Автоматизованої системи “Електронна акцизна марка”, що здійснюватиметься у декілька етапів.

Прес-служба Державної фіскальної служби України пояснює: “На першому етапі заплановано запровадити електронний документообіг в процесі замовлення та обліку акцизних марок, що спростить роботу для бізнесу та адміністрування — для ДФС.

На наступних етапах буде удосконалено процес обліку акцизних марок та обігу підакцизних товарів — від виробника до споживача.

Наразі вже триває робота з переходу ДФС на електронний документообіг з державним підприємством — виробником акцизних марок в автоматизованому режимі.

У свою чергу представники галузі звернули увагу на можливість впровадження системи контролю за обігом тютюнових виробів, яка передбачатиме впровадження унікального ідентифікатора, який надасть доступ до інформації щодо обігу тютюнової продукції в режимі реального часу.

Така система дозволить контролювати переміщення продукції по ланцюгу поставок до виходу з опту, обсяги виробництва та реалізації продукції тощо.

Представники Асоціації наголошували на тому, що необхідно впроваджувати таку систему контролю за обігом підакцизних товарів, яка могла б легко інтегруватися в європейську систему контролю”.

Зважаючи на те, які суми (від 5 млрд грн на рік та вище) сплачуються кожним великим гравцем тютюнового ринку, можна чекати що за допомогою свого авторитету, співпраці з провідними юристами у сфері оподаткування та, у крайньому випадку, звернення до лобізму, результати цих двох напрямів діяльності можна буде побачити вже незабаром.

До чого така ситуація може призвести

З огляду на долю, яку тютюнові монополісти платять до бюджету, Державна фіскальна служба відкрита до діалогу з ними. В свою чергу виробники і трейдери продовжують відстоювати свої інтереси в питанні оподаткування.

Виглядає так, що ставка акцизного податку буде зростати. Сьогодні стоїть гостро лише питання щодо зміни структури та періоду, за який він таки досягне 90 євро на 1 000 сигарет. А наслідок для пересічого громадянина — ціна за пачку сигарет зросте.

Але не суттєво, якщо тютюновий бізнес зможе зекономити з огляду на спрощення адміністрування акцизного податку.

Марія ТАЩІ, юрист практики з вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine

Додати коментар

Користувач:
email:





The market is strange
Like an ocean's ebb and flow
Ride the waves with care

- Fin.Org.UA

Новини

22:08 - Денис Шмигаль: Сподіваюсь, що Чикаго та інші громади Іллінойсу виявлять бажання взяти патронат над українськими містами
20:45 - Керівництво ОГТСУ презентувало стратегію 2024-2029 представникам виконавчої і законодавчої гілок влади
20:41 - Денис Шмигаль: Україна потребує залучення американських інвестицій для відновлення й розвитку
20:40 - На РНБО розглянуть питання щодо загрози суспільству від онлайн-казино – Зеленський
20:32 - ПАРЄ підтримала вилучення заморожених активів московії на користь України
20:24 - Економіка Британії буде одним з найбільших переможців революції ШІ – прогноз МВФ
20:10 - Морський експорт російської нафти зріс до найвищого рівня за майже рік – Bloomberg
20:01 - ФДМУ і Prozorro.Продажі розроблять маркетингову стратегію для великої приватизації
19:56 - Одне з пріоритетних завдань для регіонів у контексті вступу України до ЄС – це розвиток транскордонної співпраці, – Ольга Стефанішина
19:43 - Мінфін: Світовий банк високо оцінив рівень розвитку бухобліку в держсекторі України
19:41 - Boston Dynamics припиняє роботу над своїм людиноподібним роботом Atlas
19:33 - Україна сьогодні є лідером переговорних процесів щодо членства в ЄС та ділиться досвідом щодо реформ у сфері верховенства права з іншими країнами-кандидатами
19:29 - Мінфін залучив майже 7 мільярдів від розміщення ОВДП
19:05 - Збитки аграріїв на Харківщині через втрату ґрунтів унаслідок війни сягнули 37 мільярдів
19:00 - Видатки загального фонду держбюджету у березні становили 268,4 мільярдів - Мінфін
18:41 - Небанківській фінансовій установі відкликано ліцензію на здійснення валютних операцій та виключено з реєстру
18:40 - Приготовьтесь к мощному снижению золота
18:11 - Мінфін: видатки загального фонду держбюджету у березні становили 268,4 млрд грн
18:09 - Мінекономіки підготувало практичні роз’яснення для інвесторів за підсумками першої зустрічі-запуску Ukraine Business Compact
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 16.04.2024
17:00 - Сі Цзіньпін назвав німецько-китайську співпрацю можливістю, а не ризиком
16:55 - НБУ оштрафував трьох страховиків за несвоєчасне подання звітності
16:51 - Львів отримав 10 нових трамваїв за підтримки Європейського Інвестиційного Банку
16:42 - Тарас Висоцький на засіданні Комітету НАТО: українські аграрії потребують підтримки, щоб надалі забезпечувати продовольчу безпеку світу
16:35 - Ексдружина Боголюбова намагається відсудити у ПриватБанку понад 700 мільйонів
16:33 - Завершилась ідентифікація пенсіонерів-ВПО: майже 213 тис. осіб успішно пройшли перевірку
16:22 - Тарас Висоцький: В України є стратегічна потреба вирощувати бавовну
16:22 - Польські фермери зняли блокаду одного пункту пропуску на кордоні з Україною
16:18 - Держрибагентство: Вилов водних біоресурсів збільшився на понад 32%
16:10 - Ірина Верещук взяла участь у засіданні Політичного комітету Ради Україна-НАТО


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.4301
Канадський долар28.7276
Юань Женьміньбі5.4672
Чеська крона1.6697
Данська крона5.6458
Гонконгівський долар5.0531
Форинт0.106748
Індійська рупія0.47367
Рупія0.0024471
Новий ізраїльський шекель10.5392
Єна0.25593
Теньге0.088194
Вона0.028386
Мексиканське песо2.3543
Молдовський лей2.2238
Новозеландський долар23.3287
Норвезька крона3.6128
московський рубль0.42031
Сінгапурський долар29.0236
Ренд2.0862
Шведська крона3.6265
Швейцарський франк43.3875
Єгипетський фунт0.8151
Фунт стерлінгів49.3009
Долар США39.5737
Білоруський рубль14.3842
Азербайджанський манат23.2759
Румунський лей8.4642
Турецька ліра1.2177
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.0635
Болгарський лев21.5355
Євро42.1222
Злотий9.7042
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото93957.07
Срібло1123.21
Платина38427.25
Паладій40393.27

Курси валют, встановлені НБУ на 17.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861040.651040.651040.651040.6553073.15
2280431097.191097.191097.191097.1977900.49
229470916.52916.52916.52916.52733216.00
AZRF011042.961042.961042.961042.962085.92
BAVL0.230.230.230.2323000.00
CRSR061017.641017.641017.641017.6487517.04
DOEN7777140.00
FSTF021014.581014.581014.581014.583043.74
INTC142014201420142079520.00
USXT22459145914591459136636180.00
XS12141600016000160001600016000.00
XS504115000150001500015000945000.00

Дані за 16.04.2024