Бонжур, Москво. Як Ощадбанк може змусити Росію заплатити 1,3 мільярда

18.12.2018 21:12 | Укррудпром

Економічна правда, 18 грудня 2018. Опубликовано 17:52 18 декабря 2018 года Український Ощадбанк чотири роки готувався, щоб перемогти Росію в Арбітражному трибуналі у Парижі. Як тепер отримати від опонента мільярдну компенсацію?

“Ще у 2014 році, розуміючи, що відбулося та ще може відбутися з банком через анексію Криму, ми усвідомлювали, що будемо шукати механізми компенсації збитків. Я тоді дав розпорядження дуже детально все документувати.

Ми фіксували все, що відбувається з кримським відділенням: збирали службові записки, розшифровки телефонних розмов, відеодокази та скріншоти у соціальних мережах”, — розповідає ЕП голова правління Ощадбанку Андрій Пишний.

Збір детальної доказової бази виявився недаремним: пізніше усі ці матеріали були використані для позову Ощадбанку проти Росії.

Через чотири після цих подій Арбітражний трибунал у Парижі виніс вердикт на користь Ощадбанку: стягнути з Російської Федерації збитки, яких зазнав банк внаслідок анексії Криму, у розмірі 1,3 млрд дол.

Того ж дня російське Мінінстерство юстиції заявило, що Росія не визнає рішення міжнародного арбітражу і не буде компенсовувати збитки Ощадбанку. Аргумент росіян — ”відсутність в арбітражу юрисдикції на розгляд позову”.

Що означає це рішення міжнародного суду, про що свідчить реакція Росії і чи є в Ощадбанку шанси на компенсацію збитків?

Про судовий процес

Судовий процес Ощадбанку проти Росії безпрецедентний — анексія Криму не визнана ні Україною, ні світовою спільнотою.

У коробках — позов Ощадбанку. Обсяг — понад 30 тис сторінок

фото автора

Розпочати процедуру юридичного оскарження Ощадбанку дозволив двосторонній договір про взаємний захист інвестицій від 1998 року, підписаний та ратифікований Росією.

“У договорі визначені поняття експропріація та територія. Це надзвичайно важливо. РФ розповсюдила свій ефективний контроль на території Криму — це факт. Нам потрібно було знайти баланс та аргументувати в суді, що ми є кваліфікованим інвестором. Оскільки ефективний контроль з боку Росії очевидний, отже, відповідальність РФ теж очевидна”, — пояснює Пишний.

Перед Арбітражним трибуналом виступив експерт з міжнародного публічного права Малкольм Шо. Він додатково обґрунтував, що істотним у цій справі є не лише те, що Росія встановила ефективний контроль у Криму, але й пред"явила претензії на суверенне право власності. Трибунал погодився з його висновками.

За словами голови Ощадбанку, такі претензії в поєднанні з ефективним контролем не могли не мати наслідків у контексті двостороннього договору про захист інвестицій.

Обираючи юридичного партнера для судової справи, Ощадбанк розіслав запрошення десятьом юридичним компаніям — шість з них відмовилися. Одна з найбільш поширених причин — юристи не бачили перспективи.

“Найбільш адекватною та професійною нам здалася пропозиція компанії Quinn Emanuel Urquhart&Sullivan LLP”, — згадує Пишний.

Перше повідомлення про претензії з боку української сторони Росія отримала в липні 2015 року. У РФ, як і передбачає процедура, було півроку на відповідь. Потім в рамках арбітражного процесу у російської сторони було ще дві паузи — по три місяці. Росія жодного разу не відреагувала.

“Російська сторона мала доступ до всіх документів. В кінці кожного дня судового процесу вона отримувала повні стенограми судових засідань. Ми стежили, щоб права відповідача були повністю дотримані”, — наголошує Пишний.

У листопаді 2018 року Міжнародний арбітраж задовольнив вимогу Ощадбанку щодо компенсації збитків, завданих внаслідок анексії Криму з боку Російської Федерації.

Сума відшкодування — 1,3 млрд дол та відсотки, які будуть нараховуватися з моменту ухвалення рішення до моменту фактичної компенсації.

У сумі збитків — втрата не тільки активів, але й гудвілу — прибутку, який банк міг би отримати, продовжуючи діяльність на півострові.

За інформацією Ощадбанку, майже половина суми компенсації — це кредити компанії Active Solar LLC, яка належала сім"ї Клюєвих, та недоотримані доходи у вигляді відсотків.

Згідно з рішенням трибуналу, Російська Федерація повинна негайно сплатити 1,111 млрд дол.

Сума, яка підлягає негайній сплаті, складається з втрати активів — 598 млн дол, втрати майбутнього прибутку — 484 млн дол, втрачених активів третіх осіб та втраченого забезпечення за транзакціями з іншими філіями — 29 млн дол.

Трибунал також присудив сплатити витрати на арбітражне провадження (3,7 млн дол) та попередню суму відсотків (USD LIBOR +2% — 180 млн дол) за період з 31 березня 2014 року до 2 листопада 2018 року. За кожен день несплачених відсотків сума зростатиме приблизно на 97 тис дол.

Рішення міжнародного арбітражу має юридичну особливість: воно остаточне, обов"язкове для сторін і не може бути оскаржене в апеляції. Останній варіант можливий лише у випадку подання позову про скасування у місцевий суд Парижа, проте підстави для цього дуже обмежені.

Відповідно до міжнародного права, скасування можливе у випадку, якщо арбітражний трибунал неправомірно вирішив, що справа є або не є підвідомчою йому, були порушення при призначенні трибуналу, трибунал не дотримався свого мандату або таке рішення порушує міжнародний публічний порядок.

Ще одна підстава — порушення правової процедури та недотримання принципів справедливого судового розгляду.

Короткі висновки трибуналу

Трибунал розуміє, що існує розбіжність між Україною та Росією щодо суверенного статусу Кримського півострова. Трибунал не надає жодних коментарів щодо законності дій РФ.

Трибунал не приймає позиції, що Кримський півострів не покривається угодою про захист інвестицій через спір між Україною та Росією щодо того, хто де-юре має над ним суверенітет.

Для визначення юрисдикції не важливо, що інвестиції були зроблені до анексії.

На аргумент РФ про те, що інвестиції України не були вкладені в економіку Росії, трибунал дав відповідь: Росія отримувала економічну вигоду від діяльності кримських філій Ощадбанку протягом двох місяців — до кінця травня 2014 року.

Росія порушила свої зобов"язання відповідно до угоди про захист інвестицій через дії власних збройних сил та парламенту, Банку Росії, так званих органів кримської влади і так званих сил самооборони Криму.

Ланцюгова реакція

Перемога Ощадбанку створює юридичний прецедент.

“Інші державні та квазідержавні організації можуть його використати. Річ у тім, що це рішення визначає державний банк як інвестора, що робить можливим захист його прав на відповідну двосторонню угоду”, — роз’яснює старший юрист ЮФ Evris Ян Ахрамович.

Таких організацій чимало — РФ націоналізувала в Криму майно й інших акціонерних товариств. Вони хоч і не є державними організаціями, але більша частина акцій таких підприємств належала державі Україна.

Приклад такої націоналізації, за словами Ахрамовича, — привласнення майна суднобудівного заводу “Море” у Феодосії.

“Оскільки рішення щодо Ощадбанку базується на положеннях угоди про сприяння та взаємній захист інвестицій між Україною та Росією, то будь-який кримський інвестор здатний довести факт заподіяння шкоди його бізнесу з боку РФ та отримати позитивне рішення”, — резюмує адвокат, керівний партнер АО Suprema Lex Вiктор Мороз.

Хто компенсує збитки

Юристи попереджають, що виграш у Парижі — ще не кінець.

Уже зараз і Пишний, і опитані ЕП юристи визнають: рішення суду — переломний момент в суперечці, але коли справа стосується виплати компенсації, то він аж ніяк не завершальний.

На його думку, якщо оцінювати шанси Ощадбанку на отримання присудженої компенсації, то вони “неодмінно високі”.

Рішення обов"язкове для виконання, а міжнародне право передбачає для цього достатньо механізмів.

За словами Мороза, обидва варіанти вимагатимуть багато часу для їх реалізації, однак вони можуть стати успішними.

Зважаючи на публічну позицію Росії, шанси на те, що офіційна Москва погодиться на переговори і визнає рішення суду, невисокі. Ймовірно, РФ намагатиметься скасувати рішення трибуналу.

“Заяви РФ про те, що вона не визнає рішення арбітражного суду, безпідставні. Переконаний, що вони не будуть ефективними у разі подання Росією позову про скасування рішення. Після ухвалення рішення у нас жодної комунікації з російською стороною не було. Ми розуміємо, яким може бути їхній наступний крок і готуємося до нього”, — зазначає Пишний.

Галина КАЛАЧОВА

Додати коментар

Користувач:
email:





Trading at all hours,
Money never takes a break,
The market never sours.

- Fin.Org.UA

Новини

10:57 - Курс валют на 29 березня: офіційна гривня зміцнилась до євро
10:37 - Виробництво напівпровідників у Південній Кореї зросло найбільше з 2009 року
10:35 - Курс валютной пары GBP/USD зажат в широком ценовом диапазоне...
10:24 - Завершення опалювального сезону до кінця тижня заощадило б пів мільярда кубометрів газу - Чернишов
10:16 - Робота без бар’єрів: рівні умови для працевлаштування, навчання та ведення бізнесу
10:00 - Новий продукт для бізнесу від банку "Південний" – тендерна гарантія за дві години
09:55 - Судан отримав другу партію українського борошна в рамках ініціативи Grain frоm Ukraine
09:55 - У шести областях пошкоджено енергетичну інфраструктуру – Шмигаль
09:53 - 31 березня Україна переходить на літній час
09:52 - Оперативна інформація про наслідки атаки 29 березня
09:47 - В Сумах відкрили перший офіс «Зроблено в Україні» для підтримки мікро- та малого бізнесу
09:39 - ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ про наслідки атаки 29 березня: ворог атакував дронами та ракетами енергетичні об’єкти у Дніпропетровській, Черкаській, Кіровоградській, Івано-Франківській областях
09:36 - московія не допускає експертів МАГАТЕ до перевірки інформації про російську техніку на ЗАЕС
09:33 - МОН: Стартує новий напрям з підтримки реформи професійної освіти в Україні у рамках Швейцарсько-українського проекту
09:26 - Понад 150 рятувальників ліквідовують наслідки ворожої атаки в 10 регіонах України, - Ігор Клименко
09:25 - Які терміни подання заяви за формою № 1-ПДВ при добровільній реєстрації платником ПДВ?
09:21 - Обіг підакцизних товарів: повнота обсягів розрахункових операцій, проведених через РРО/ПРРО, забезпечує повноту надходжень до бюджетів
09:20 - Оформляйте земельні відносини відповідно до закону: орендуєте земельну ділянку – заключіть договір!
09:18 - Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки
09:14 - Податковий календар на 01 квітня 2024 року
09:13 - До уваги платників!
09:12 - До місцевих бюджетів Дніпропетровщини від фізичних осіб надійшло майже 1,6 млн грн туристичного збору
09:11 - Транспортний податок: юридичні особи спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровської області понад 1,6 млн гривень
09:11 - московіяни атакували три теплоелектростанції ДТЕК
09:09 - Плата за землю – важливе джерело наповнення місцевих бюджетів Дніпропетровщини
09:08 - Податкова служба Дніпропетровщини: обговорення актуальних питань з податку на прибуток та єдиного податку
09:00 - Вночі московія атакувала енергооб’єкти: пошкоджено теплові та гідроелектростанції
08:50 - Міністр фінансів України Сергій Марченко підписав Угоду з США щодо відтермінування виплат за державним боргом
08:43 - Оперативна інформація щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та щодо роботи піротехнічних підрозділів ДСНС України
08:35 - Курс валютной пары EUR/USD проторговывает область локальных min...


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.5135
Канадський долар28.8988
Юань Женьміньбі5.4258
Чеська крона1.6737
Данська крона5.6807
Гонконгівський долар5.0125
Форинт0.107262
Індійська рупія0.47027
Рупія0.0024708
Новий ізраїльський шекель10.6496
Єна0.25938
Теньге0.087503
Вона0.029136
Мексиканське песо2.3679
Молдовський лей2.2228
Новозеландський долар23.4191
Норвезька крона3.6239
московський рубль0.42382
Сінгапурський долар29.055
Ренд2.0662
Шведська крона3.6744
Швейцарський франк43.3865
Єгипетський фунт0.8279
Фунт стерлінгів49.5641
Долар США39.2214
Білоруський рубль14.2561
Азербайджанський манат23.0755
Румунський лей8.5194
Турецька ліра1.2132
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.9734
Болгарський лев21.6657
Євро42.367
Злотий9.8289
Алжирський динар0.28321
Така0.3459
Вірменський драм0.094144
Домініканське песо0.65004
Іранський ріал0.00090593
Іракський динар0.029045
Сом0.42551
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар7.8762
Малайзійський ринггіт8.022
Марокканський дирхам3.7715
Пакистанська рупія0.13675
Саудівський ріял10.1456
Донг0.0015437
Бат1.05901
Дирхам ОАЕ10.3594
Туніський динар12.1956
Узбецький сум0.0030447
Новий тайванський долар1.20401
Туркменський новий манат10.8712
Сербський динар0.3516
Сомоні3.4733
Ларі14.3241
Бразильський реал7.6217
Золото86820.49
Срібло968.09
Платина35516.55
Паладій39860.32

Курси валют, встановлені НБУ на 29.03.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2041501006.631006.631006.631006.63145961.35
2262861032.451032.451032.451032.451073748.00
2288111122.611122.611122.611122.6122452.20
229025972.87972.87972.87972.872043027.00
BAVL0.240.240.240.24129600.00
CRSR061003.071003.071002.961003.07358088.07

Дані за 28.03.2024