Глава держави: Закон про українську мову має бути на всі покоління українців

08.12.2018 19:36 | Прес-служба Президента України


Президент Петро Порошенко наголошує на важливості підтримки, забезпечення розвитку і захисту української мови. Про це Глава держави сказав на урочистому зібранні з нагоди 150-річчя заснування Товариства «Просвіта» в ході робочої поїздки до Львівської області.

«Не вкладається в голові, як же сталося, що вже в незалежній Україні українській мові пробиватися крізь вікові шари тотальної русифікації випало так важко? 23 роки ми не могли знайти шляхи, які б підтримували, забезпечували розвиток і захищали українську мову.  Як в незалежній Україні міг бути  ухвалений закон в одному логічному ряду із Валуєвським циркуляром та Емським едиктом. Природно, що Конституційний Суд скасував той закон від 2012 року», - зауважив Петро Порошенко. 


«Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Він дійсно потрібен, хоча скажу чесно, я не був прихильником того, щоби його розгляд відбувався в переддень виборчої кампанії. Не хочу, щоб хтось спекулював на цій темі. Бо мова – це точно не тема для спекуляцій», - підкреслив Глава держави.

Президент особливо наголосив: «Стратегічний для України закон має бути позбавлений будь-якої кон’юнктури. Закон про українську мову має бути на віки, на століття, на покоління українців».

Цей закон має бути узгоджений з європейськими моделями мовної політики з огляду, на наше майбутнє членство в Євросоюзі, зауважив Президент, додавши, що переконаний і не має жодного сумніву в цьому.


«Докорінний злам в мовній політиці стався в 2014 році після Революції Гідності. З перших днів президентства, після обрання нової Верховної Ради на дострокових виборах 2014 року українська влада впроваджує в життя ефективні і результативні кроки із подолання наслідків русифікації та посилення і зміцнення позицій української мови», - сказав Президент. 

Петро Порошенко нагадав, які дискусії точилися при прийнятті закону про мовні квоти на радіо і телебаченні, як говорили і про недостатню кількість українського продукту, і про його нібито «неформат».  Він додав, що в 2013 році частка україномовних пісень на радіостанціях становила менше 5%, Тепер – 55%, і це навіть значно більше, ніж вимагає закон.

За його словами, українці почали слухати українські пісні. «Перевиконання радіостанціями мовних квот говорить про одне – їхнє запровадження повністю відповідає суспільному запиту», - додав він. Президент зазначив, що українські співаки та музиканти виявилися спроможними швидко цей попит задовільнити. «А мова наша українська просто стала модною на радіо», - зауважив Президент.


Після першого вдалого кроку, пов’язаного з радіо, почали вирішувати мовне питання і на телебаченні, зазначив Глава держави. Водночас він зауважив, що підсумки підбивати зарано, але прогрес – очевидний. Українською почали знімати серіали власного виробництва.

Петро Порошенко також зазначив, що і частка школярів, які здобувають освіту українською мовою, становить 91%, а частка першокласників – 95%. «Після ухвалення нового Закону «Про освіту» ви бачили і чули, який ми витримали натиск з боку сусідів. Хочу наголосити, що мовна стаття освітнього закону повністю відповідає європейським практикам, що підтвердив висновок Венеціанської комісії», - також сказав Президент.

Глава держави підкреслив, що після ухвалення законів на підтримку кінематографу почало відроджуватися вітчизняне кіно, і відроджується воно саме українською мовою. «Цей ренесанс стає можливим завдяки фінансовій підтримці держави, а також іншим талановитим митцям, режисерам, акторам, які отримали можливість для реалізації творчого потенціалу в найрізноманітніших жанрах», - сказав він.

Президент також зауважив, що одна із найсвіжіших стрічок цієї осені встановила касовий рекорд для вітчизняного фільму: півтора місяці демонстрації, понад 50 мільйонів гривень від продажу квитків і шістсот тисяч глядачів.

«Особливі зусилля докладаємо до створення патріотичних кінострічок. Бо нам є про що знімати, є героїзм українського війська, є щирість і відкритість українських волонтерів, є, насправді, вчинки українських громадян, вселенського масштабу», - сказав Петро Порошенко. Він повідомив, що 69 кінопроектів відповідного спрямування, які пройшли конкурсний відбір, отримають державну фінансову підтримку.

Президент зауважив, що рекордсмен вітчизняного прокату воєнна драма Ахтема Сеїтаблаєва «Кіборги» має один сценарний прийом. «Напевно, ви звернули увагу, що в україномовній в цілому картині російською мовою говорять не лише «сєпари», не лише росіяни. І це свідомо. Бо дуже важливо продемонструвати, що зі зброєю в руках Українську державу, українську землю боронять і російськомовні українці. Нею говорять і українські герої фільму, які водночас є і героями оборони Донецького аеропорту», - зауважив він.


«Це не видумка сценариста. Це є правда. І вони теж патріоти України. І саме тому наша мовно-гуманітарна політика, розвиток української мови органічно поєднує з повагою до прав громадян України, які спілкуються російською, кримськотатарською,  польською, румунською, болгарською, словацькою і багатьма іншими мовами. Держава не втручається в мовну політику приватного спілкування. А в публічній сфері при незмінній повазі до державного статусу української – ми залишаємо широкий простір для використання інших мов», - сказав Петро Порошенко.

«Але державна мова, з повагою до неї, буде лише одна – це буде наша українська мова», - підкреслив Президент.

Він особливо наголосив, що хоче, щоби ці слова почули і тут у Львові, і на Луганщині, і на Донеччині, і в Криму, і в Севастополі, в інших регіонах. «Тому що ми єдина країна, а українська мова ще більше зміцнює дорогоцінну єдність української політичної нації. Історія вчить нас, що найбільша наша сила - у єдності. І саме вона є найефективнішою зброєю у протистоянні з ворогом», - підкреслив Президент.

Глава держави також зазначив, що і книжкова продукція українською мовою почала активно розвиватися, чому сприяло, в тому числі і рішення про обмеження ввезення в Україну книг із Росії. «Україномовні книги та брошури становлять 78% від загальної кількості накладів, що видаються в Україні. Відсоток добрий, але загальними обсягами тиражів я вкрай незадоволений. За кількістю книжок на душу населення ми все ще пасемо задніх. Протягом найближчих років Уряд зобов’язаний виправити цю ситуацію», - також наголосив він.

Додати коментар

Користувач:
email:





Bull market gallops
Investors cheer and applaud
But bears wait their turn

- Fin.Org.UA

Новини

21:05 - Коментар МЗС України щодо звіту ОБСЄ стосовно порушень міжнародного права, пов’язаних із свавільним позбавленням волі українських цивільних осіб російською федерацією
21:00 - Новини 25 квітня: НБУ знизив облікову ставку, Сольський написав заяву про відставку
20:40 - Данія збільшить військову допомогу Україні у 2024 році на майже 600 млн євро
20:18 - Пропозиція США по використанню доходів від заморожених активів московія для України набирає обертів у G7 – Reuters
20:17 - На Хмельниччині для війська виділять 54 мільйони, отриманих із продажу комунального майна
20:07 - Україна та Велика Британія посилюють співпрацю в спортивній сфері напередодні Олімпіади
19:40 - Через обстріли на Харківщині УЗ тимчасово змінює рух приміських поїздів
19:40 - Экономика США: замедление роста и ускорение инфляции
19:38 - У Google Meet тепер можна переносити дзвінки з одного пристрою на інший без переривання звʼязку
19:05 - Унаслідок російського удару на Донеччині загинули троє залізничників
19:01 - У Києві відновили 70% енергообладнання, пошкодженого через ворожі обстріли
18:37 - Сольський подав заяву про відставку
18:30 - У Києві до середини червня обмежать рух на одному зі шляхопроводів
18:17 - Рада схвалила законопроєкт щодо створення реєстру постраждалих через агресію московія
18:14 - Як Данія інвестує в успіх України
18:01 - Лише 26% заявок про зруйноване та пошкоджене житло проходять верифікацію – Мінвідновлення
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 25.04.2024
17:39 - ПриватБанк завершив перший квартал із чистим прибутком у 14 мільярдів
17:31 - Мінекономіки відкрило грантову програму на 1 мільйон доларів для підприємниць 
17:27 - До обговорення пропонується порядок підготовки та оновлення планів безперервної діяльності, відновлення, фінансування страховика
17:23 - Мінветеранів залучатиме нотаріусів до удосконалення законодавства у сфері ветеранської політики
17:15 - Мінветеранів разом з великим бізнесом розвиватимуть можливості працевлаштування ветеранів й ветеранок, – Олександр Порхун
17:11 - Парламент прийняв у першому читанні закон, що започатковує створення системи обліку осіб, життя та здоров’я яких зазнало шкоди внаслідок збройної агресії рф
17:11 - Світові продажі Toyota вперше перетнули позначку у 10 мільйонів авто за рік
17:01 - Україна передала Європейській Комісії перший Звіт у межах Пакета розширення ЄС 2024 року
17:00 - Nasdaq100 может откатиться до 15800
16:35 - Минулого року було краще: серед компаній України значно підвищився дефіцит кадрів
16:27 - Рішення про накладення штрафу на ТОВ "ФК "ХАНТЕР" за порушення у сфері фінмоніторингу залишається в силі
16:06 - UniCredit попередив про обмеження на перекази для росіян
15:59 - Мін’юст: Презентовано програму PACE.UA щодо реформування пенітенціарної системи України


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.9066
Канадський долар29.0135
Юань Женьміньбі5.4745
Чеська крона1.6915
Данська крона5.7007
Гонконгівський долар5.0675
Форинт0.108258
Індійська рупія0.4761
Рупія0.0024507
Новий ізраїльський шекель10.4698
Єна0.25503
Теньге0.089231
Вона0.028856
Мексиканське песо2.3263
Молдовський лей2.2218
Новозеландський долар23.6434
Норвезька крона3.6249
московський рубль0.43016
Сінгапурський долар29.1693
Ренд2.0917
Шведська крона3.6517
Швейцарський франк43.4266
Єгипетський фунт0.8282
Фунт стерлінгів49.6274
Долар США39.6702
Білоруський рубль14.4192
Азербайджанський манат23.3327
Румунський лей8.5448
Турецька ліра1.2201
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.2905
Болгарський лев21.7407
Євро42.5205
Злотий9.8591
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото92395.86
Срібло1087.83
Платина35955.09
Паладій39903.06

Курси валют, встановлені НБУ на 26.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861044.281044.281044.281044.282331877.24
2276561078.061078.061078.061078.06324496.06
227763997.7997.7997.7997.7997.70
2289101070.431070.431070.431070.4364225.80
229025983.97983.97983.97983.97983970.00
229470919.69919.69919.69919.69962915.43
2302621056.261056.261056.261056.26637981.04
AZRF011041.421049.861041.421049.8612547.68
CRSR061024.551024.551024.551024.5517417.35
FSTF021014.051021.481014.051021.4861968.50
IFZEMA110011001100110022000.00
TATM4.54.54.54.5450.00
XS47781550015500155001550062000.00

Дані за 25.04.2024