Геометрія глухого кута

18.08.2018 11:24 | Укррудпром

Тиждень, 17 серпня 2018. Опубликовано 11:03 18 августа 2018 года Європейські санкції проти РФ розширено, проте лобісти Кремля не припиняють боротьбу за їхнє скасування.

Щопівроку, коли йдеться про перегляд ситуації із санкціями ЄС проти Росії, встановлені через анексію Криму, прокремлівські лобісти прогнозовано активізуються. У соцмережах і в YouTube розганяються інтерв’ю численних упізнаваних експертів різного ступеня заангажованості, які доводять, нібито санкції Москві лише на користь, а от європейським країнам більше на шкоду. Цілий шарварок дія­чів, зокрема, у Франції переконує публіку, ніби від нинішньої ситуації “виграє тільки Америка”, яка “нав’язала” Євросоюз країнам Європи, а згодом “зорганізувала в Україні заколот”, щоб “послабити Росію та зміцнити власні позиції”.

Пласка та заяложена аргументація, однак, стабільно знаходить у Франції своїх адептів. Найвпливовіші з них — лідери політичних сил і течій. Крайні праві на чолі з Марін Ле Пен вловлюють у прокремлівському дискурсі співзвучні для себе антибрюссельські та антиамериканські нотки. Крайні ліві в особі Жана-Люка Меланшона та Жана-П’єра Шевенмана знаходять вигоду в просуванні своїх фірмових “антифашистських” тез. Обидва радикальні напрями скопом експлуатують задавнені французькі комплекси щодо втраченої колоніальної величі та зменшення впливу на світову політику. Росія в цьому контексті змальовується як “природна” альтернатива Вашингтону та Брюсселю, що потенційно здатна, як переконують лобісти Кремля, забезпечити вигідними ринками французький бізнес.

За зняття або бодай полегшення санкцій у Франції виступають не лише опозиційні політики з “Національного фронту”, “Нескореної Франції” або Республіканської партії. Прихильником цього кроку також є французький міністр економіки та фінансів Бруно Ле Мер. За рік перебування на посаді він двічі відвідав Росію, щораз проголошуючи: “Економіка не може бути заручником політики”. Бруно Ле Мер охоче сідає грати в шахи з російським віце-прем’єром Аркадієм Дворковічем, що має репутацію “вуха кремля”, обіймається на камеру зі своїм колегою, російським міністром економіки Максімом Орєшкіним. Його оточення практично не приховує від преси, що Ле Мер їздить до РФ готувати ситуацію “після санкцій”.

Коли Євросоюз додає до наявного переліку санкцій шість російських підприємств, що брали участь у побудові Керченського мосту, французький міністр економіки радіє з “позитивного поштовху”, який дістала французька економіка після перемоги в чемпіонаті світу з футболу в Москві. Щоразу повертаючись із Росії, Ле Мер бідкається, що європейські санкції створюють проблеми, зокрема, і великим французьким підприємствам, які працюють у РФ. Він активно нахвалює проект нового торговельного шляху з Франції до Китаю через Росію та обіцяє підтримку малим і середнім підприємствам, що зважаться прийти працювати на російський ринок. “Санкції породжують невпевненість на комерційних ринках світу, це може зашкодити добробуту багатьох націй”, — зая­вив він в одному з інтерв’ю RFI.

Чи можна назвати Бруно Ле Мера проросійським політиком? Напевне, так однозначно все ж таки ні. “Це не ідеолог, а практик, — вважає Рено, французький економічний журналіст. — Ле Мер не має глобального бачення, йому далекі думки про те, що Франція мала б відповідати репутації гаранта міжнародного права. Він дбає про кар’єру, про своє політичне майбутнє та власний інтерес розуміє в забезпеченні інтересів своєї політичної клієнтури — менеджменту та власників бізнесу”.

Чи є підстави непокоїтися, що міністр економіки за сприятливої кон’юнктури перетвориться на активного лобіста скасування санкцій? Однозначно не скажеш. Важко уявити, що позиція Бруно Ле Мера стосовно санкцій не відома президентові. Але сам Макрон поки що ніколи не висловлювався за перегляд санкційних обмежень, як, скажімо, прем’єр-міністр Італії Джузеппе Конте. “Я за Європу амбіцій, а не за Європу заборон”, — не раз, утім, наголошував французький лідер. Формулювання підказує, що санкції не входять до списку улюблених президентських методів. Щодо Росії Макрон пропонує досить вибагливу політичну вправу: розширювати економічну співпрацю, не відступаючи від проголошених політичних принципів. Як цю конструкцію втілити в життя, незрозуміло, адже успішні економічні проекти зміцнюють обох учасників процесу. Санкції ж, навпаки, застосовуються, щоб покарати порушника, обмеживши його в діях.

“Санкції не самоціль, — висловив схожі думки прем’єр-міністр Бельгії Шарль Мішель. — Вони доцільні лише тоді, коли підштовхують до діалогу. Я за іншу стратегію. Потрібно напрацювати новий підхід”. Ці слова активно цитувала преса після повернення керівника бельгійського уряду з Москви. Поки ситуація з Кримом залишається без змін, Європейський Союз також не змінює позиції. Але час, об’єктивно, більше працює не на арбітра, а на загарбника. Світ поступово звикає до анексії, політичне рішення проблеми не знаходиться, санкції хоч і зачіпають певні інтереси, але загалом не заважають жити господарю Кремля. Глухий кут завжди забезпечує пріоритетом свого творця — того, хто зініціював ситуацію та перший у ній обжився.

Патові обставини дають змогу Кремлю мобілізувати своїх лобістів із кола заангажованих експертів, підприємців, депутатів і сенаторів на просування власних інтересів. У 2016-му 302 із 318 сенаторів проголосували за рекомендації тодішньому президентові Франсуа Олланду пропонувати Брюсселю відмовитися від санкцій проти Росії. 10 із тих, хто волів їх позбутися, входять до групи дружби з Україною. Нехай Олланд від рекомендацій відмовився, голосування мало символічний сенс. Усі ці політики ніде не поділися. З вересня вони повернуться до Люксембурзького палацу, відкриті до нових аргументів від московських речників.

Кремлівська комунікація, що просуває скасування санкцій, поширюється у Франції кількома каналами. Крім політиків, чиї інтереси частково збігаються з московськими, потужним фактором впливу виступає економічне лобі, що складається з великих французьких підприємств, які працюють у РФ. Топ-менеджмент Total, Auchan, Bonduel, певним чином Renault та інших концернів не дочекається бодай пом’якшення санкцій. Вони не завжди висловлюються публічно безпосередньо, частіше опосередковано, через наближені або спеціально створені консалтингові структури. Проте їхній вплив на формування політичної лінії Парижа беззаперечний.

Речники великого бізнесу апелюють до французького споживача, до інтересів добробуту країни, що його, за версією прокремлівських лобістів, “принесено в жертву” політичним інтересам Брюсселя, а то й Вашингтона. Аргументують успіхами французько-російських проектів у царинах біотехнології, відновлюваної енергії та харчової промисловості. Побиваються з того, що великі кредити для роботи в Росії від проголошення санкцій доводиться брати в китайських банках, а не в європейських... І все це через “якийсь Крим”, далекий та незначущий для цього контингенту осіб.

“Санкції позбавляють Росію багатьох інвестицій. Але разом із програшем завжди є виграш, — пише у Twitter голова франко-російської торговельної палати Емманюель Кідан. — Санкції — це гра на програш, їх треба припинити!” Отак однозначно. Хоч офіційна позиція Парижа протилежна. Але ніхто не дивується. Кідан один із найактивніших прихильників скасування санкцій. Він має чіткі промосковські погляди, якщо не зобов’язання, співфінансує франкомовний часопис Courrier de Russie, чия позиція не набагато відрізняється від політичної лінії RT та “Спутника”. Потенціал, як і ресурс Емманюеля Кідана, не варто недооцінювати.

Ще один активний прихильник скасування санкцій, якого не гребують запрошувати до прямих ефірів французькі телеканали, — Ксав’є Моро. “Гора народила мишу”, — заявив стосовно санкцій ЄС цей французький підприємець, що живе й працює в Москві. Ксав’є Моро, поза іншим, редагує Realpolitik TV — ресурс, що просуває ідеї значно правіших за Марін Ле Пен радикалів. До того ж він не втомлюється розповідати про “путч” в Україні, про те, нібито “ЄС створений Штатами, щоб змусити європейців діяти всупереч власним інтересам”. Він надає послуги французьким бізнесменам, які шукають вигідні партнерства в Московії. Попри певну маргінальність, він має вплив і власну стабільну аудиторію.

До тих, хто виступає за скасування санкцій, можна віднести й відомого публіциста Рено Жирара. Він набагато тонший у формулюваннях і переконливіший в аргументаціях, ніж Моро та Кідан, а також значно поміркованіший. Сфера його впливу — читач часопису Le Figaro, у якому він регулярно публікує авторські колонки. “Європа від Атлантики до Уралу буде!” — хоче вірити публіцист. Аби наблизити втілення в життя цього оновленого деґоллівського концепту, він пропонує якнайшвидше пом’якшити санкції — “за допомогою механізму на кшталт того, що був застосований під час війни в Алжирі”. Жирар систематично виправдовує анексію Криму, де, на його думку, “люди не знають української”. Мабуть, буде перебільшенням визначити цього публіциста свідомим пропагандистом інтересів Кремля. Проте його погляди, втілені в журналістські публікації, працюють на просування вигідного Москві бачення.

Попри те що РФ на різні голоси не втомлюється повторювати, нібито санкції лише зміцнили російське сільське господарство, а відчутних втрат зазнав насправді західний бізнес, боротьба Кремля за скасування санкцій однозначно посилиться. Франції порівняно з Італією або Угорщиною загалом вдається триматися проголошеного ЄС курсу. Але ресурс, залучений, щоб домогтися зміни позицій політичного класу та суспільної думки, цілком достатній, аби поступово, за методом “крапля камінь точить”, дійти цілі. У Євросоюзу бракує свіжих ідей, щоб переломити ситуацію. Москва натомість має час. І ним не розкидається.

Алла ЛАЗАРЕВА

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

18:54 - До уваги платників акцизного податку!
14:42 - Гройсман Всемогутній. До чого призводить підвищення зарплат вчителям перед виборами
14:42 - Кабмин 24 июля назначит советников для запуска “большой приватизации”
13:48 - Руководство Офиса Владимира Зеленского передумало публиковать декларации о своих доходах
13:48 - В правительстве опровергли наличие проекта решения по морскому газоносному участку “Дельфин”
12:54 - Кандидаты в Раду принадлежат к 35 бизнес-группам и до сих пор торгуют с Россией
12:54 - Экс-председатель правления киевского банка пойдет под суд за растрату больше миллиона долларов
12:42 - Середній клас – це освітянин, лікар, військовий і підприємець, – Володимир Гройсман
12:42 - Володимир Гройсман про оптимізацію Кабінету Міністрів: В новому Уряді має бути не більше 12 урядовців
12:42 - В Одесі стартували тестування до національної збірної «Ігри Нескорених»
12:42 - Освіта має фундаментальне значення – особливо для країни, яка долає виклики гібридної агресії, – Прем’єр-міністр
12:00 - Суд арестовал пять рыбацких суден в Очакове по делу о контрабанде топлива
11:06 - В офисе “Инвестиционного капитала Украины” проходят обыски в рамках дела “Роттердам+”
11:06 - Конструкторское бюро “Южное” разрабатывает космический самолет
10:36 - Ситуація в контрольних пунктах в’їзду-виїзду в районі проведення операції Об’єднаних сил
10:12 - Игры в обмен. Как Путин пытается выторговать у Зеленского всю Украину
10:12 - “Ковальская” заявила об аресте счетов своего завода по иску СБУ
10:12 - Вибори-2019. Що партії пропонують робити із земелю, податками, тарифами і соцстандартами
10:12 - Суды Нидерландов и Люксембурга отклонили апелляции “Газпрома” на решение Стокгольмского арбитража
09:18 - Вмешательство России в выборы: у Путина есть более опасный сценарий, чем военный
09:18 - Во сколько украинцам обошелся визит Зеленского в Канаду: опубликован документ
09:18 - Fitch подтвердил рейтинги украинских государственных банков
09:18 - Михеил Саакашвили снял свою партию с выборов в Раду, чтобы не мешать “Слуге народа”
09:18 - Представители ArcelorMittal обвинили президента Украины в “нагнетании социального напряжения в Кривом Роге”
08:24 - Владимир Зеленский предложил использовать новые технологии при строительстве дорог
02:18 - Волновой анализ - Эксперты Freshforex: EUR/USD. Цена делает выбор в пользу...
02:18 - Волновой анализ - Эксперты Freshforex: GBP/USD. Фунт в страхе пытается подняться как можно выше.
02:18 - Волновой анализ - Эксперты Freshforex: USD/JPY. Доллар переходит в наступление.
02:18 - Анализ маржинальных уровней - Эксперты Freshforex: EURUSD: временная неопределенность.
02:18 - Анализ маржинальных уровней - Эксперты Freshforex: GBPUSD: среднесрочные продажи в приоритете.


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар18.211718
Канадський долар19.77503
Юань Женьмiньбi3.753099
Куна3.922619
Чеська крона1.134436
Данська крона3.881534
Гонконгівський долар3.307461
Форинт0.0890715
Індійська рупія0.3751277
Рупія0.0018503
Іранський ріал0.0006147
Новий ізраїльський шекель7.299825
Єна0.2396453
Теньге0.067075
Вона0.0219694
Мексіканський песо1.357124
Молдовський лей1.469219
Новозеландський долар17.476967
Норвезька крона3.014449
Російський рубль0.41064
Саудівський рiял6.884092
Сінгапурський долар18.992271
Ренд1.853328
Шведська крона2.754913
Швейцарський франк26.266932
Єгипетський фунт1.55902
Фунт стерлінгів32.331462
Бiлоруський рубль12.74517
Азербайджанський манат15.185497
Румунський лей6.125749
Турецька ліра4.574201
СПЗ(спеціальні права запозичення)35.713528
Болгарський лев14.817623
Євро28.980306
Злотий6.807523
Алжирський динар0.220729
Така0.310092
Вiрменський драм0.05484358
Іракський динар0.022064
Сом0.376081
Ліванський фунт0.0173882
Лівійський динар18.951668
Малайзійський ринггіт6.317108
Марокканський дирхам2.740715
Пакистанська рупія0.162889
Донг0.00112352
Бат0.850336
Дирхам ОАЕ7.127516
Туніський динар9.100306
Узбецький сум0.003057
Новий тайванський долар0.844041
Туркменський новий манат7.479411
Ганських седі4.840953
Сербський динар0.252976
Сомонi2.773175
Ларi9.092404
Золото37097.942
Срiбло413.82
Платина21788.151
Паладiй39187.694

Курси валют, встановлені НБУ на: 22.07.2019

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
BAVL0.2860.2860.2850.28562740.00
CEEN10.51110.51132500.00

Дані за 19.07.2019