Віддати Донбас. Як Українська держава і радянська Росія землі ділили

18.06.2018 07:24 | Укррудпром

Деловая столица, 16 июня 2018. Опубликовано 07:20 18 июня 2018 года РСФРР мала намір заявити права на всі території, що входили до складу Російської імперії.

 

12 червня 1918 р. між Українською Державою та РСФРР у Києві було підписано прелімінарний мирний договір — угоду про припинення воєнних дій. Договір було складено і підписано двома мовами: українською та російською.

Укладення мирного договору з радянською Росією було одним з найважливіших завдань міжнародної політики Української Держави. Здавалося б, були усі підстави сподіватися на швидке його виконання: стаття VІ мирного договору між країнами Почвірного союзу та РСФРР від 3 березня 1918-го зобов"язувала останню негайно укласти мир з УНР та вивести свої війська з її території. Однак більшовицький уряд намагався якомога далі відтягнути початок мирних переговорів з Україною, які почалися лише у травні 1918 року.

карта Української Держави, видана австрійською картографічною фірмою “Фрайтаг і Берндт” , 1918 р.

4 травня у Коренево Курської губернії представники німецьких і українських військ та військ РСФРР узгодили демаркаційну лінію, яка встановлювала тимчасове розмежування території УД та РСФРР. Вона проходила через Сураж-Унечу-Стародуб-Новгород-Сіверський-Глухів-Рильськ-Колонтаївку-Суджу-Беленіхіно-Куп"янськ. За умовами перемир"я тут заборонялися великомасштабні військові дії, перехід нейтральної смуги охоронними та розвідувальними патрулями з обох сторін, реквізиція продовольчих запасів тощо. У питанні території і кордонів українська сторона наполягала на приєднанні земель, що з етнографічного та історичного погляду були зв"язані з Україною і надалі вона керувалася цим принципом в процесі перемовин з РСФРР.

10 травня 1918-го делегацію радянської Росії прийняв гетьман Павло Скоропадський та виконуючий обов"язки міністра закордонних справ Микола Василенко. Тоді ж домовилися про місце переговорів — Київ, Педагогічний музей.

18 травня 1918-го український уряд затвердив головою делегації на переговорах відомого історика і правника Сергія Шелухіна. Його заступником було затверджено Ігоря Кістяківського, згодом — Петра Стебницького. Важливу посаду військового і топографічного експерта обійняв представник Генерального штабу полковник Євген Мєшковський, а в морських справах — Михайло Білінський. Уже в ході переговорів при українській делегації було засновано сім комісій (політичну, військово-морську, фінансову, економічну, комунікаційну, культурну, юридично-редакційну), в яких постійно працювало понад 40 фахівців.

Російську делегацію на переговорах згідно постанови Раднаркому від 17 травня 1918-го було доручено очолювати Йосипу Сталіну, Християну Раковському та Дмитру Мануїльському. Сталін до Києва тоді так і не приїхав, тому місце голови обійняв Раковський. До складу делегації входила також низка експертів радянської Росії з економіки, політики, культури та військової справи.

Головні питання переговорного процесу з РСФРР обговорювалися на засіданнях уряду Української Держави. Зокрема, приділялася велика увага мовному питанню. На одному із таких засідань Шелухін зробив заяву, що українська делегація вестиме переговори виключно українською мовою, допускаючи російську тільки як виняток.

Від самого початку переговорів позиція Шелухіна щодо підписання миру була чітко визначеною і базувалась на історико-юридичному праві відновлення української державності з моменту зречення російським царем престолу. Російська делегація, дотримуючись концепції “единой и неделимой”, розглядала Україну як невід"ємну частину Росії. З такими суперечностями сторони приступили до переговорів, які почалися 23 травня 1918-го.

Позиція Шелухіна була категоричною ще і в питанні про визначення території Російської Соціалістичної Федеративної Радянської Республіки. Справа в тому, що на той час український уряд вже одержав заяви від Білорусі, Кавказу, Чорноморщини, Донщини, Сибіру, “щоби їх при цих переговорах не уважали за членів Російської Федерації”. Раковський, в свою чергу, не погоджувався з текстом повноважень української делегації, де декларувалася самостійність Української Держави. На його думку, Україна зможе здобути незалежність тільки після визнання цього факту мирним договором з Росією, оскільки РСФРР, за його словами, є спадкоємицею колишньої Російської імперії і має права на всі колишні території, які входили до її складу.

30 травня 1918-го відбувся обмін уповноваженнями від урядів між головами делегацій Шелухіним та Раковським, який фактично і поклав початок переговорному процесу. Українська сторона проголосила свої умови перемир"я. Найважливішою з них було припинення військових дій і виведення радянських військ з території України за демаркаційну лінію, а також захист прав українців і громадян Української Держави, що знаходилися на території Росії. Вирішення цих питань стало складовою частиною угоди, яка нарешті була підписана 12 червня 1918-го між Українською Державою та РСФРР. Це був прелімінарний мирний договір, що складався з шести пунктів і мав діяти до підписання постійного миру. За оцінкою міністра закордонних справ Дмитра Дорошенка, цей крок був “одиноким успіхом в українсько-російських переговорах”. Угода вирішувала проблеми представництва в урядах обох держав, повернення громадян на свою батьківщину, узгодження залізничного руху, допомоги військовополоненим, митних правил та товарообміну.

Одразу після підписання прелімінарного миру між Українською Державою та РСФРР українське Міністерство закордонних справ розпочало створення на території радянської Росії консульських установ. В липні у Москві та Петрограді відкрилися генконсульства і тридцять консульських агентств в різних містах РСФРР.

Перемовини між Українською Державою та більшовицькою Росією здійснювалися під пильним наглядом німецьких військових і дипломатів. Як повідомляв Раковський голові зовнішньополітичного відомства більшовицької Росії Георгію Чичеріну, посол Німеччини Альфонс фон Мумм не лише цікавився результатами переговорного процесу, але періодично зустрічався з головою російської делегації. Фон Мумма, зокрема, цікавили питання територіального поділу Донецького басейну, Таганрозького округу та Слов"яносербського повіту (Катеринославська губернія), кордонів Мінської губернії тощо.

У розмові по прямому дроту з Чичеріним Раковський наголошував, що “без дуже серйозної підтримки з Берліну, нам важко..., якщо в Берліні нас будуть підтримувати — ми можем під тим чи іншим приводом затягнути переговори, поки з"ясується ситуація, якщо потрібно поспішати, а розраховувати на Берлін не доводиться”.

Найскладнішим було питання про українсько-російський кордон. Українська делегація основним принципом розмежування між Україною і Росією вважала принцип етнографічний з врахуванням змін, яких вимагають державні, економічні, географічні, адміністративні і культурно-національні умови. Російська делегація довго не погоджувалася з цим принципом, але ж і свого принципу розмежування не виставляла. Коли Росія нарешті згодилася прийняти український принцип розподілу, то запропонувала таку лінію кордону, за якою до неї повинні були відійти чотири повіти Волині, частина Чернігівщини, Харківщини, і Катеринославщини.

За запропонованою радянською Росією межею тільки в Донецькому басейні до Росії повинні були відійти 20 тис. квадратних верств території з 2,5 млн. українців, і майже всі поклади кам"яного вугілля. Таким чином, Україна мала залишитися майже без палива. Втілення в життя російських пропозицій могло скінчитися для України економічним крахом, на що, власне, там і сподівалися. Тоді як проведення кордону за українським проектом мало не руйнувати тісного зв"язку металургійних підприємств України і залишало Росії деякі регіони Донбасу (15% видобутку звичайного вугілля і 30% антрациту), тобто враховувало не лише українські, а й російські економічні інтереси.

Російська сторона намагалася затягнути переговори. При цьому російські війська залишалися частково на українській території і навіть під час переговорів вивозили з України хліб, худобу, устаткування фабрик і заводів. Водночас російська сторона наполягала на експертизі кордонів “з дорученням питання про етнографічну межу експертам”, але після того, як на кожному з проведених 8 засідань експертів справа вирішувалася на користь України, за словами Дорошенка, Раковський “всю цю працю не визнав і скасував... Переговори про мир поставлені Російською делегацією знову стали на мертву точку”.

Політична ситуація на кінець червня 1918 р.. Похід Кримської групи — квітень 1918 р. / Terra Ucrainica. Історичний атлас України і сусідніх земель. Д. Вортман та ін.. Харків, 2017

Поряд з неприйняттям російською стороною української позиції щодо кордонів, великі суперечки викликали також питання щодо розподілу майна та боргів колишньої Російської імперії. Українська сторона пропонувала пропорційний розподіл, виходячи з обсягу території та кількості населення, що становило 9 губерній при 18,6% населення колишньої Росії або 33,3 млн. осіб. Проте сам принцип визначення боргів та розподілу активів видавався більшовицькій стороні абсолютно безперспективним, адже Леніним був підписаний декрет про анулювання радянською владою всіх боргів колишньої Російської імперії.

Російська делегація, мотивуючи справу необхідністю подальших консультацій із своїм урядом, у першій декаді жовтня 1918-го виїхала з Києва. Формально переговорний процес з причини від"їзду російських представників був лише тимчасово перерваний. Проте, як свідчать телеграми та переговори по прямому дроту керівництва делегації РСФРР з головою зовнішньополітичного відомства радянської Росії Чичеріним, більшовицькі дипломати готували відправку своїх родин з Києва в Росію ще на початку жовтня 1918-го, що аж ніяк не свідчило про їхні наміри продовжувати переговори.

Таким чином, укладений 12 червня прелімінарний мир виявився одиноким здобутком переговорного процесу. Поразка Німеччини, що наближалася, давали підстави Росії ухилятися від взятих зобов"язань. Не менш вагомим приводом для скептичного погляду на справу укладення мирного договору з Українською Державою були дії опозиційних гетьманському уряду українських сил. Які давали змогу більшовикам використовувати дану ситуацію із найбільшою користю для себе. Ситуація стрімко змінилася після листопадової революції в Німеччині.

Тетяна ОСТАШКО, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАНУ

 

Додати коментар

Користувач:
email:





Currency exchange
Money flowing across borders
Global economy

- Fin.Org.UA

Новини

21:05 - Коментар МЗС України щодо звіту ОБСЄ стосовно порушень міжнародного права, пов’язаних із свавільним позбавленням волі українських цивільних осіб російською федерацією
20:07 - Україна та Велика Британія посилюють співпрацю в спортивній сфері напередодні Олімпіади
19:40 - Экономика США: замедление роста и ускорение инфляции
19:05 - Унаслідок російського удару на Донеччині загинули троє залізничників
19:01 - У Києві відновили 70% енергообладнання, пошкодженого через ворожі обстріли
18:37 - Сольський подав заяву про відставку
18:30 - У Києві до середини червня обмежать рух на одному зі шляхопроводів
18:17 - Рада схвалила законопроєкт щодо створення реєстру постраждалих через агресію московія
18:01 - Лише 26% заявок про зруйноване та пошкоджене житло проходять верифікацію – Мінвідновлення
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 25.04.2024
17:39 - ПриватБанк завершив перший квартал із чистим прибутком у 14 мільярдів
17:31 - Мінекономіки відкрило грантову програму на 1 мільйон доларів для підприємниць 
17:27 - До обговорення пропонується порядок підготовки та оновлення планів безперервної діяльності, відновлення, фінансування страховика
17:23 - Мінветеранів залучатиме нотаріусів до удосконалення законодавства у сфері ветеранської політики
17:15 - Мінветеранів разом з великим бізнесом розвиватимуть можливості працевлаштування ветеранів й ветеранок, – Олександр Порхун
17:11 - Парламент прийняв у першому читанні закон, що започатковує створення системи обліку осіб, життя та здоров’я яких зазнало шкоди внаслідок збройної агресії рф
17:11 - Світові продажі Toyota вперше перетнули позначку у 10 мільйонів авто за рік
17:01 - Україна передала Європейській Комісії перший Звіт у межах Пакета розширення ЄС 2024 року
17:00 - Nasdaq100 может откатиться до 15800
16:35 - Минулого року було краще: серед компаній України значно підвищився дефіцит кадрів
16:27 - Рішення про накладення штрафу на ТОВ "ФК "ХАНТЕР" за порушення у сфері фінмоніторингу залишається в силі
16:06 - UniCredit попередив про обмеження на перекази для росіян
15:59 - Мін’юст: Презентовано програму PACE.UA щодо реформування пенітенціарної системи України
15:57 - Потрібно використати всі інструменти для оздоровлення дітей із вразливих категорій, - Мінреінтеграції
15:56 - НБУ розглядає зняття обмежень на виведення валюти для обслуговування старих боргів - Пишний
15:50 - Активи колишніх “дочок” росбанків вже продано на 5 млрд гривень на державних онлайн-аукціонах Прозорро.Продажі
15:43 - У Києві відбулося офіційне відкриття та перше засідання Керівного комітету проекту Ради Європи DECOPRIS
15:37 - Ситуація в енергосистемі стабільна, – Руслан Слободян
15:35 - Meta втратила 200 мільярдів доларів капіталізації після квартального звіту
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 26.04.2024


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.9066
Канадський долар29.0135
Юань Женьміньбі5.4745
Чеська крона1.6915
Данська крона5.7007
Гонконгівський долар5.0675
Форинт0.108258
Індійська рупія0.4761
Рупія0.0024507
Новий ізраїльський шекель10.4698
Єна0.25503
Теньге0.089231
Вона0.028856
Мексиканське песо2.3263
Молдовський лей2.2218
Новозеландський долар23.6434
Норвезька крона3.6249
московський рубль0.43016
Сінгапурський долар29.1693
Ренд2.0917
Шведська крона3.6517
Швейцарський франк43.4266
Єгипетський фунт0.8282
Фунт стерлінгів49.6274
Долар США39.6702
Білоруський рубль14.4192
Азербайджанський манат23.3327
Румунський лей8.5448
Турецька ліра1.2201
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.2905
Болгарський лев21.7407
Євро42.5205
Злотий9.8591
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото92395.86
Срібло1087.83
Платина35955.09
Паладій39903.06

Курси валют, встановлені НБУ на 26.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861044.281044.281044.281044.282331877.24
2276561078.061078.061078.061078.06324496.06
227763997.7997.7997.7997.7997.70
2289101070.431070.431070.431070.4364225.80
229025983.97983.97983.97983.97983970.00
229470919.69919.69919.69919.69962915.43
2302621056.261056.261056.261056.26637981.04
AZRF011041.421049.861041.421049.8612547.68
CRSR061024.551024.551024.551024.5517417.35
FSTF021014.051021.481014.051021.4861968.50
IFZEMA110011001100110022000.00
TATM4.54.54.54.5450.00
XS47781550015500155001550062000.00

Дані за 25.04.2024