Вступне слово Прем'єр-міністра Арсенія Яценюка на засіданні Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року

30.10.2014 14:56 | Fin.Org.UA по данным КМУ


Сьогоднішнє засідання Уряду, в першу чергу, стосується питання забезпечення України природним газом – нашої спільної позиції з ЄС, умов та підстав підписання тристороннього протоколу і подальшого придбання природного газу для того, щоб у наших хатах було тепло.

Я хотів би вас проінформувати взагалі про те, як відбуваються перемовини і які рішення нам треба буде сьогодні прийняти.

До п"ятої ранку вчора разом з Президентом ми в кабінеті сиділи і вели перемовини з Брюсселем, і з Баррозу, і з нашою делегацією, яка зараз знаходиться в Брюсселі, з приводу перемовин щодо вирішення газового питання.

Наша позиція повинна бути чесна, прозора і публічна. І я хотів би, щоб вся країна почула, які умови, яка наша спільна позиція з ЄС, які є плюси і які є мінуси газової домовленості.

Для того, щоб підписати будь-який протокол, ми повинні офіційно оприлюднити позицію, і члени Кабінету Міністрів, і саме основне – люди  повинні зрозуміти, що підписується, для чого підписується і які з цього є додаткові плюси і мінуси.

Так, нагадаю вам, що у нас загалом є 17 млрд. куб. м газу в українських газових сховищах. Нам додатково необхідно принаймні 5 млрд. куб. м газу для того, щоб пройти опалювальний сезон і пройти зиму.

Ми зараз максимально збільшили обсяги реверсних постачань природного газу з Словаччини, і фактично виключно завдяки реверсу зараз країна виживає і виключно завдяки реверсу країна опалюється. Ми замістили 60% природного газу, який ми раніше купували в Росії, на природний газ, який ми тепер купуємо в ЄС.

Росія протягом останнього місяця почала активно шантажувати Європу і зменшувати обсяги постачання природного газу в країни-члени ЄС з тим, щоб ЄС відмовився від реверсу в Україну. Створивши дефіцит на європейському ринку, росіяни сподівалися, що наші європейські друзі відмовляться постачати газ Україні, але цього не сталося.

Ще раз хочу від імені Уряду України подякувати за позицію нашим європейським партнерам, нашим словацьким партнерам, у першу чергу, щодо виконання контрактних зобов’язань.

Зараз нам технічно необхідно розпочинати додаткову закачку газу в сховища для того, щоб пройти пікові зимові навантаження. Наша позиція полягає у наступному: підписання протоколу можливо тільки на тристоронньому рівні: ЄС, Україна і третя сторона – росіяни.

Друге. Що стосується вже поставленого газу і оплати тих обсягів газу, які частково знаходяться у сховищах, а частково були використані. Позиція України – що загальний обсяг газу ми можемо оплачувати за ціною 268 дол. Газпром може тлумачити це по-своєму, але наша позиція, що поставлений в Україну газ, вже поставлений, буде оплачуватися за ціною 268 дол. Для цього на наших рахунках є 3,1 млрд. дол. США, як фінансова допомога МВФ та ЄС. Таким чином, поставлені у минулому обсяги природного газу українською стороною обліковуються за ціною 268 дол. США, і для цього Україна має всі необхідні кошти, щоб повністю закрити рахунки з постачання природного газу, який був здійснений у минулому.

По оплаті. Перший транш оплати за газ, який був поставлений в минулому, це 1 млрд. 450, буде здійснений у найкоротші терміни, відразу після підписання протоколу. Залишок у розмірі 1 млрд. 650 буде здійснений до кінця поточного року.

Постачання нових обсягів газу здійснюється невідкладно Росією за передплатою – так само, як і ми купуємо газ в Європі, в обсягах, які визначає Україна. Якщо Україна здійснює попередню оплату, Росія зобов`язана поставити природний газ.

І тому мене дивує запитання росіян з приводу фінансових гарантій щодо попередньої оплати. Є гроші, ми заплатили – вони поставили газ, ми не заплатили – вони газ не поставили. В принципі доволі просто, навіть можна зрозуміти, коли говориш українською мовою для росіян.

Третє питання по ціні – хочу нагадати, що базовий підхід, який ми оголосили ще 4,5 місяці тому полягав у наступному, це була наша спільна позиція з Євросоюзом: у літній сезон ціна 325, в зимовий період, коли ростуть ціни на енергоносії, – ціна 385.

Зараз ми дійшли до позицій, де ціна буде визначатися за формулу, яка є безпосередньо в контракті, і при цьому на таку формулу впливає вартість нафти, ціна на яку суттєво впала. Це означає, що в останньому кварталі цього року ціна буде 378, а перший квартал наступного року – ціна буде на рівні 365.

Щодо так званого експортного російського мита – нас взагалі не обходить позиція, яким чином Росія буде приймати рішення щодо встановлення справедливої ціни. Підхід щодо ціноутворення зафіксований у протоколі. Якщо Росія порушить порядок ціноутворення і знову буде намагатися поставити ціну в 500 дол. США, як початково пропонувалося, то ми з Європейською комісією досягли згоди, що Європейська комісія буде виступати фактично гарантом виконання зобов"язань Росії по справедливій ціні, в тому числі і через механізм компенсації підвищення ціни, якщо така ціна не буде відповідати тристоронньому протоколу, підписаному між Євросоюзом, Україною і Росією.

Що стосується остаточних розрахунків. Остаточне рішення щодо долі газового контракту прийме Стокгольмський арбітражний суд. Саме тому угода, яка підписується, і протокол, який підписується, є тимчасовим терміном на півроку, так як Україна основний позов про відшкодування 6 млрд. дол. США з російського "Газпрому" не відкликала і відкликати не буде, і це зазначається в тексті даного протоколу, що фактично остаточне рішення по ціні, по умовах поставки і по зміні контракту буде прийнято Стокгольмським арбітражним судом.

Також до протоколу між НАК „Нафтогаз України” і "Газпромом" буде підписаний додаток до контракту, який містить технічні питання щодо забезпечення виконання даного тристороннього документа.

Зараз після того, коли ми на Уряді обговоримо всі ці питання, я офіційно проінформую Президента України, тому що у нас з Президентом є і повинна бути спільна позиція. З усіх вірогідних варіантів на цьому варіанті ми можемо сконцентруватись, так як це є спільною позицією України і Євросоюзу. Ми повинні виступати тут одним єдиним фронтом, і так ми зараз виступаємо.

Тому після розгляду питання на засіданні Уряду, я думаю, що вперше публічно нехай країна знає, на яких умовах, як далі ми будемо забезпечувати країну природним газом і як ми спільно з ЄС забезпечимо постачання природного газу в Україну як по поставках від східних сусідів, так і по реверсних поставках від наших європейських друзів. Це дасть, звичайно, можливість у тому числі й забезпечити безпеку і гарантію транзиту.

Всі можливі запобіжники, які ми могли придумати, ми напрацювали. Я буду інформувати країну про подальший хід перемовин. Основні і суттєві умови цього тристороннього протоколу я публічно заявив. Ми проінформуємо про остаточні результати переговорів у Брюсселі. Також сьогодні в мене буде низка телефонних розмов з Віце-президентом США Байденом, з Канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Об’єктивно, що також під час наших розмов одне з основних питань, яке буде обговорюватись, – це газова угода і додаткові фінансові інструменти для України, які дадуть можливість нам стабілізувати бюджетну ситуацію і оплачувати наші енергетичні рахунки.

Дякую ЗМІ.

 
 

Додати коментар

Користувач:
email:





Interest rates shift
Credit, mortgages, loans adjust
Borrowers beware

- Fin.Org.UA

Новини

21:00 - Новини 28 березня: реальний ВВП торік зріс на 5,3%, московія продає алмази сама собі
20:57 - У Telegram з'явиться функція обмеження кола відправників повідомлень
20:51 - Міністр оборони Рустем Умєров виступив на позачерговому засіданні Ради Україна-НАТО
20:46 - Коментар МЗС України щодо ветування росією проекту резолюції Ради Безпеки ООН щодо продовження мандату Групи експертів санкційного Комітету 1718 (КНДР)
20:42 - Майже 70% українців упевнені у відновленні економіки країни після перемоги – опитування 
20:34 - Україна та Польща підписали Меморандум про співробітництво у сфері енергетики
20:09 - московія через санкції почала продавати алмази сама собі
20:01 - Україна та Польща підписали Меморандум про співробітництво у сфері енергетики
20:00 - Кабмін готує програму пільгових кредитів для приватних українських виробників зброї
19:42 - Герман Галущенко в Одесі: Ворог повернувся до масованих атак по енергосистемі, але ми впораємось
19:36 - Експорт Вірменії до московія збільшився втричі – Euractiv
19:36 - Міноборони ініціювало роботу над законодавчим визначенням поняття «кібервійна»
19:26 - Герман Галущенко в Одесі: ворог повернувся до масованих атак по енергосистемі, але ми впораємось
19:23 - США та Велика Британія розслідують криптовалютні транзакції московії на 20 мільярдів доларів 
18:55 - Дубай втрачає привабливість для заможних росіян – Bloomberg
18:50 - "Укрнафта" почала бурити нову нафтову свердловину
18:49 - Ігор Клименко зустрівся у Варшаві з родинами загиблих нацгвардійців
18:38 - Руслан Стрілець та Пауліна Генніг-Клоска домовилися про посилення українсько-польської співпраці у сфері захисту довкілля
18:28 - Ольга Стефанішина та Міністр у справах ЄС Польщі Адам Шлапка провели першу зустріч у межах польського-українського діалогу щодо євроінтеграції
18:20 - Засновника FTX Бенкмана-Фріда засудили до 25 років в'язниці за шахрайство
18:15 - Слабость внутреннего спроса придавливает евро, поддерживает DAX
18:10 - Оштрафовано об’єкти оверсайту платіжної інфраструктури
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 28.03.2024
17:27 - Оновлено порядок виконання міжбанківських платіжних операцій через СЕП
17:26 - Держмитслужба спільно з Американською торговельною палатою працюватимуть над посиленням діалогу між бізнесом і митними органами
17:07 - УОП оновлює систему закупівель: тендери повертають на Prozorro 
17:05 - Денис Шмигаль: Україна та Польща спільно працюють над питанням збільшення зброї для нашої держави
16:55 - "Зелена" генерація допомагає уникнути відключень світла в Одеській області
16:44 - Уряди України та Польщі реалізовують спільні кроки для розблокування кордону, — Прем’єр-міністр
16:27 - Україна звернулася до Польщі з проханням про вільний пропуск пального через кордон


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.5135
Канадський долар28.8988
Юань Женьміньбі5.4258
Чеська крона1.6737
Данська крона5.6807
Гонконгівський долар5.0125
Форинт0.107262
Індійська рупія0.47027
Рупія0.0024708
Новий ізраїльський шекель10.6496
Єна0.25938
Теньге0.087503
Вона0.029136
Мексиканське песо2.3679
Молдовський лей2.2228
Новозеландський долар23.4191
Норвезька крона3.6239
московський рубль0.42382
Сінгапурський долар29.055
Ренд2.0662
Шведська крона3.6744
Швейцарський франк43.3865
Єгипетський фунт0.8279
Фунт стерлінгів49.5641
Долар США39.2214
Білоруський рубль14.2561
Азербайджанський манат23.0755
Румунський лей8.5194
Турецька ліра1.2132
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.9734
Болгарський лев21.6657
Євро42.367
Злотий9.8289
Алжирський динар0.28321
Така0.3459
Вірменський драм0.094144
Домініканське песо0.65004
Іранський ріал0.00090593
Іракський динар0.029045
Сом0.42551
Ліванський фунт0.000425
Лівійський динар7.8762
Малайзійський ринггіт8.022
Марокканський дирхам3.7715
Пакистанська рупія0.13675
Саудівський ріял10.1456
Донг0.0015437
Бат1.05901
Дирхам ОАЕ10.3594
Туніський динар12.1956
Узбецький сум0.0030447
Новий тайванський долар1.20401
Туркменський новий манат10.8712
Сербський динар0.3516
Сомоні3.4733
Ларі14.3241
Бразильський реал7.6217
Золото86820.49
Срібло968.09
Платина35516.55
Паладій39860.32

Курси валют, встановлені НБУ на 29.03.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2041501006.631006.631006.631006.63145961.35
2262861032.451032.451032.451032.451073748.00
2288111122.611122.611122.611122.6122452.20
229025972.87972.87972.87972.872043027.00
BAVL0.240.240.240.24129600.00
CRSR061003.071003.071002.961003.07358088.07

Дані за 28.03.2024